Konzervatív reneszánsz

2017. január 19. 07:15

Első pillantásra mindenképpen megállapíthatjuk, hogy Tajani megválasztása nemcsak jó, hanem egyenesen főnyeremény a Fidesznek.

2017. január 19. 07:15
Stier Gábor
Stier Gábor
Magyar Nemzet

Más kérdés persze, hogy az ilyen paktumok miként segíthetik az Európai Unió megerősödését. Eleve sokat elárul az unión belüli dolgokról, a demokrácia értelmezéséről, s finoman szólva sem erősíti a komoly bajban lévő EU hatékony működését, hogy kétpárti megegyezéssel váltásban a néppárt és a szocialisták adják az EP elnökét. Az ugyanakkor már a politikában normálisnak tekinthető, hogy az abszolút többséggel nem rendelkező pártok időnként alkukat kötnek, adott esetben akár a liberálisokkal is. Ez legfeljebb annyiban kellemetlen a Fidesz számára, hogy ezt a pártot egy ideje a brüsszeli ördögként, a magyar nemzet megrontójaként aposztrofálja, ráadásul belpolitikai megfontolásból az Európai Unió is csak az ellenségkép erősítéseként forog a köztudatban. A Fidesz azonban brutális retorikája ellenére sem Európa-ellenes. Orbán Viktor számára az EU és a NATO is alapvetés, csak másfajta Európát képzel el, mint ahogy az ma kinéz. Sokadmagával bírálja az unió működését nehezítő bürokratikus terheket, a szuverenitás erősítésének jegyében több lapot osztana a nemzeteknek, merthogy ebben látja Európa megerősítésének az esélyét. Tehát a retorikán kívül inkább csak az erős Európa megteremtésének a módszereiben van különbség a Fidesz és Európa több más pártja között, így aztán a számára kedvező Tajani megválasztása érdekében kötött, alapvetően szintén ezt célzó alkut elfogadhatónak tartja. Már csak azért is, mert ebben a megegyezésben a Fidesszel komolyan számoló néppárt az egyértelműen erősebb partner, s a gazdasági, pénzügyi területeken felülkerekedő konzervatív irányvonalért cserébe lényegében csak az amúgy is a balliberálisok terepének számító szociális és emberi jogi kérdésekben kellett engedményeket tenni. Félni egyébként már csak azért sem kell e paktumtól, mert Európában nagyon határozott konzervatív reneszánsz zajlik, ami kizárja a liberális nézetek felülkerekedését. Azt persze nem, hogy a teljes néppárti irányítással az Európai Unió a jövőben még inkább kétsebességűvé váljon, de ez már egy más kérdés.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dakotasámán
2017. január 19. 12:28
"A Fidesz azonban brutális retorikája ellenére sem Európa-ellenes. Orbán Viktor számára az EU és a NATO is alapvetés, csak másfajta Európát képzel el, mint ahogy az ma kinéz. Sokadmagával bírálja az unió működését nehezítő bürokratikus terheket, a szuverenitás erősítésének jegyében több lapot osztana a nemzeteknek, merthogy ebben látja Európa megerősítésének az esélyét." hát ja. ha a hatalomról van szó, a liberálisok sem jelentenek problémát a főgenyának. nyilván a lelke mélyén még mindig liberális, csak kénytelen olyan fedőakciókkal óvni a látszatot a fanatikus gyűlölethitűek előtt, mint a kubatov kopaszok. na ennyit a főgenya elveiről. persze sajnálatos módon a többi néppárti képviselő sem jobb nála. ezek a látens nácik hitler seggét is nyalnák, mint hajdanán, ha pénzről van szó.
Mich
2017. január 19. 11:44
"Konzervatív reneszánsz" - érdekes fogalom.
lari fari mondta a feri
2017. január 19. 09:58
Hiába a politika az ellentmondások terepe, a szerző szerint a fityesznek előnye lesz az új elnökből, míg Ujhelyi szerint lefeküdt a liberálisoknak.
2357
2017. január 19. 09:05
a libsik lefeküdtek a hatalom érdekében a néppártnak, de megbízni bennük nemszabad. de szükségesek a szocik megszorításában. csak ésszel velük.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!