Geopolitikai alku

2017. január 04. 15:05

Az európai integráció teljesen felhígult és egyre inkoherensebbé is vált.

2017. január 04. 15:05
Molnár Gusztáv
Geonapló

„Ha az orosz geopolitikai térfélen az jelentette (és jelenti ma is) a legnagyobb problémát, hogy Ukrajna hozzájárulását nem sikerült megnyerni egy orosz vezetésű integrációban való részvételhez, a nyugat-európai térfélen az okozza a legtöbb gondot, hogy túlságosan is sok olyan ország akadt, amely csatlakozni akart – és csatlakozott is – egy olyan integrációhoz, amely geopolitikai értelemben sem nem elég koherens, sem nem elég önálló.

Így azt lehet mondani, hogy a nyugat-európai előny – hogy ti. ott egy működő integrációról beszélhetünk, amely 1973-tól, az Egyesült Királyság, Írország és Dánia csatlakozásától a 2016-os brit referendumig folyamatosan mélyült és bővült – 2017 januárjára tulajdonképpen hátránnyá változott, ugyanis az integráció teljesen felhígult és egyre inkoherensebbé is vált, és maradék koherenciáját – legalábbis biztonságpolitikai vonatkozásban – a NATO-nak, vagyis az Egyesült Államoknak köszönheti.

Az orosz hátrány ugyanakkor (hogy nem sikerült létrehozni a három szláv, illetve, ha Moldovát is ide számítjuk, a négy ortodox – a moszkvai patriarchátushoz, vagy többségében ahhoz tartozó – ország szorosabb integrációját), egy lényeges szempontból előnynek tekinthető. Ott legalább van egy hatékony, ütőképes és szuverén nagyhatalom, amely tudja, mit akar, és ha céljai egyelőre korlátozottak is, legalább képes azokat megvalósítani.

Itt tartunk most, amikor körvonalazódni látszik egy új amerikai–orosz geopolitikai alku lehetősége.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Szúnyog
2017. január 04. 17:09
Molnár Gusztáv komoly szakember, nem értem miért nem hallani őt sehol sem. Amúgy a napokban kezembe került Szőcs Géza egy 1992-es (!!!) írása, mely arról szól, hogy vagy nacionalista háborúk lesznek térségünkben, vagy egy megaeurópa,de mindenképpen a jövő nagy veszélye, hogy az arab világ nem fog a globális világ részévé válni, és az arab migráció hatalmas kihívást fog jelenteni Európának.
Senye Péter
2017. január 04. 16:47
Brüsszel még az USA-nál is föderálisabb EU-t akar. De ahhoz tagállamainak azonos identitására vagy nagyon erős központi hatalomra (mint a SzU) lenne szükség.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!