A digimánia vége?

2016. december 13. 13:50

Vagy tévedtek a haladárok az internet hatásait illetően és az mégsem hoz létre valami demokratikus utópiát, vagy az internet valóban elősegíti a változást, aláássa a hierarchiákat, de ma a haladárok vannak uralkodó helyzetben, ők az establishment – csak éppen az a hamis tudatuk volt, hogy ők az elnyomottnak –, és az interneten valóban kialakult egy ellenkultúra velük szemben, ami az ő uralmukat ássa alá. Akárhogy is, egy utópiával ismét kevesebb.

2016. december 13. 13:50
Molnár Attila Károly
Molnár Attila Károly
Mozgástér

A korábbi évtizedek nagy kedvence a digitális vagy cyber utópia volt. A személyi számítógép, majd az internet elterjedése kiváltotta a technománok szokásos rajongását, ahogyan egykor a gőzgép, a távíró, a rádió.

Ezektől mind azt remélték, hogy alapvetően megváltoztatják az embert és az emberi viszonyokat, véget vetnek a viszályoknak, a szegénységnek, és szükségszerűen elhozzák az emberiség várva várt Aranykorát. Erre a digimániára jól felfogott érdekből rásegítettek a nagy internetes vállalkozások is, de a szereplők zöme önként és dalolva lett a Szép Új Mánia híve és terjesztője.

A digimániának vagy cyber utópiának két eleme volt.

Az első szerint az internet, később főleg a társas média, szükségszerűen politikai változást hoz, de a haladó utópia irányába, mivel szabad, egalitárius, önszabályozó, kreatív, bőség (ingyenesség) jellemzi, így a »szabadság vírusát… az elektronikus hálózatok terjesztik a Föld négy sarkában.« Állítólag, általában az információs és kommunikáció-technológiák mai fejlődése szükségszerűen magával hozza a vágyott, igazi demokrácia elérését. A mítosz hívei szerint a demokrata technofil, és a technofil akaratlanul is demokrata. A netizen ezért változásbarát. A »digitális nemzet« az új élcsapat: fiatal, jól képzett, jómódú, kommunikatív és politikailag aktív, humanista és toleráns, libertárius, racionalista és reformer.

A második szerint az internet, és főleg a felhasználók alkotta tartalmak elterjedése – a blogok, kommentek, stb. – demokratikus, szabad és egyenlő felek közti vitát fog eredményezni végre valahára. Ellentétes a tekintéllyel és mindenféle szabadságot korlátozó rezsimmel.

(...)

Az internethez kötött utópiának már egy ideje vége, az establishment jó ideje gyanakvással kezeli az internetet, de sőt Donald Trump győzelme – úgy tűnik – nem pusztán felszámolt a digimániát, de a kiskedvencből bűnbak lett. Mert történt, hogy Trump ötödannyi pénzzel az interneten kampányolva győzni tudott.  Az amerikai liberálisok gyászmunkájának része részben az internet, és főleg a társas média (főleg a Twitter, Facebook, 4chan, Reddit, stb.) hibáztatása, részben a »post-truth politika« fogalmának megkonstruálása. A mostani haladár reakciók szerint az internet mégsem a haladás motorja.

Na most, vagy tévedtek a haladárok az internet hatásait illetően, az nem hoz létre valami demokratikus utópiát. Vagy az internet valóban elősegíti a változást, aláássa a hierarchiákat, de ma a haladárok vannak uralkodó helyzetben, ők az establishment – csak éppen az a hamis tudatuk volt, hogy ők az elnyomottnak –, és az interneten valóban kialakult egy ellenkultúra velük szemben, ami az ő uralmukat ássa alá. Akárhogy is, egy utópiával ismét kevesebb.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bell & Sebastian
2016. december 27. 18:31
Avatott vezető (mester / tanár / edző / lelki kalauz és a többi) semmi nincs, nemhogy politizélés vagy netbányászat. Arra van egyedi példa, hogy egy kellően elszánt úttörő-valaki addig püfölt egy fűzfát, míg fel nem talált egy újmódi önvédelmi sportot. Amit aztán jó pénzért megtanított másik tízezernek. Az jó meglátás, hogy az ember alapvetően közösségi lény. Ugyanakkor a Szent Hagyományra is rászorult, ne kelljen már a tűz csiholásától kezdenie minden újszülöttnek. Amit beavatottak / papok / hozzáértők és így tovább, képesek csak hatékonyan átadni. Ennélfogva önszabályozás sincsen, hiszen a jó és rossz közti különbség felismerésének képessége, amit etikának nevezünk, szükséges, de nem elégséges feltétele többek közt a közösségi háló helyes működtetésének. Persze az állati létbe is vissza lehet süllyedni, ha semmi nem gátolja. Csak akkor mi végre volt a több ezerévnyi, eddigi szenvedés, például a háborúk? Ha semmit nem tekintünk eldöntöttnek, csak körbe járhatunk, végtelen ciklusokban, újra és mindörökké.
Akitlosz
2016. december 22. 10:41
Az internet hatásainak a megítéléséhez még nem áll rendelkezésre történelmi távlat. Kicsit korai még ítéletet mondani. Nem tudható, hogy mit hoz a jövő. Áttörés még nem történt de vannak biztató jelek például a wikileaks. A hatalom jellege és módszerei még nem változtak meg, de már sokkal nehezebben tudja eltitkolni a szennyesét az internet miatt, s azért ez is valami.
Akitlosz
2016. december 22. 10:41
"a gőzgép, a távíró, a rádió. Ezektől mind azt remélték, hogy alapvetően megváltoztatják az embert és az emberi viszonyokat" Meg is változtatták. Alapvetően. Ahogyan az internet is.
Akitlosz
2016. december 22. 10:41
Az internetnek még nincsen vége. A demokrácia, ami a szerző szerint utópia megvalósítható a mai korban. De hiányzik hozzá a politikai akarat, a politikusoknak, a "politikai elitnek" ez nem áll az érdekükben. A hatalom mindig védi magát, a saját hatalmát. Az alkotmányellenes szervezkedés meg ugye ma is tilos és fejbeverés lehet a jutalma. Szóval a technológia adott, már csak helyzet kell a politikai rendszer megváltoztatásához, ami soha nem megy könnyen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!