„Ilyenkor kell észnél lenni” – Orbán Viktor szerint a legsötétebb órában vagyunk
„Ezt a két hónapot kell okos, higgadt politikával túlélni” – húzta alá a kormányfő.
Mike Pence kemény, de jó ember. Vele együtt azt gondolom, hogy a Trump-kormány elsősorban pragmatikus gazdasági kérdésekre fog koncentrálni. Interjú.
„Milyen hatása van Trump megválasztásának, hogyan látod ezt közelről?
Csodálkozás, kiábrándultság, sokk – ezek a reakciók érkeznek a hírre, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Még azok sem jósoltak volna ilyen eredményt, akik mindenképp Hillary Clinton ellen szavaztak, és Trump volt számukra a kisebbik rossz. Rá kell mutatnunk, hogy akik még most is csürhézik Trump szavazóit, azok azok, akik miatt a demokrata Hillary, és a Republikánus Párt időközben elvérzett többi jelöltje elvesztette ezt a választást. Ha demokráciát játszunk, nem csürhézhetjük le a választók jelentős tömegét, jelen esetben az Egyesült Államok középső részét és majdnem az egész vidéket.
A pánik azonban alaptalannak tűnik New Yorkból. Donald Trump egy bejáratott intézményrendszer élére fog kerülni. Nem tud majd akármit megtenni, és talán ha a kemény odaszólások nem is fognak hiányozni a részéről, számos beígért intézkedést csak módjával fog tudni végrehajtani. Remélhetőleg többé-kevésbé hallgatni fog a tanácsadóira – és az alelnökére. Szerintem ugyanis Trump »megmentője« alelnöke, Mike Pence lesz.
Mire építed ezt a véleményt?
A New York-i milliárdos, akinek semmiféle kormányzati tapasztalata nincsen, jól választott: az indianai kormányzó jó ember és tapasztalt politikus. Ahogy Pence mondani szokta: ő keresztény, konzervatív és republikánus, ebben a sorrendben. A konzervatívnak és kereszténynek sem igazán mondható, korábban akár a demokratákat is támogató showmannek tehát tapasztalt, a valóban konzervatív és a valóban vallásosabb választókat megszólítani képes alelnöke lesz.
Pence a Kongresszusban a földművelésügyi és a külügyi bizottságok tagja volt, kormányzóként pedig egy nehéz helyzetben lévő államban kezdett rendet csinálni. Ellenzi az LMBT-jogok kiterjesztését, az abortuszt, az őssejtkutatást, adókat csökkentett, hogy a munkahelyteremtő vállalkozások Indianában maradjanak, és gyakran a saját pártja fősodrával is szembement hagyományosabb konzervatív elképzelései keresztülvitele érdekében. Kemény, de jó ember. Vele együtt azt gondolom, hogy a Trump-kormány elsősorban pragmatikus gazdasági kérdésekre fog koncentrálni.”