„A tökéletes szeptember után az október esővel, hűvössel köszöntött be, és kisebb megszakításokkal ki is tartott. Sajnos ez megnehezítette a szüretet a borvidéken, és a termés minősége is romlani kezdett. Október 7-én leszedtük az utolsó fennmaradt fürtöket is a szőlőnkben. A 24.5 cukorfokos szőlőből késői szüretelésű édes bort készítünk.
Az idei szüret felemásra sikeredett a borvidéken. Szeptemberben még az intézetben is lelkesedtünk, hogy a borvidékünk megúszta a fagyot, a jégesőt (néhány kivétellel), a lisztharmatot, és milyen nagyszerű termés várható. Aki korán szüretelt száraz bornak való alapanyagot, az valóban nagyon szép borra számíthat. A szeptemberi napsütés gyors cukrosodást, majd töppedést hozott, ami a még kinn lévő szőlőkben egy jó aszú termést vetített előre. A legtöbben kivártak, hiszen már a száraz bornak túl édes, az édes bornak pedig még elégtelen volt a termés cukorfoka. Októbertől aztán nagy mennyiségű csapadék zúdult le. A pár napos esőszünetekben mindenki szedte a még szedhető szőlőt, bár a rothadás erőteljesen megindult. Az aszú alapanyag is felázott.
A válogatva szedés következménye sok helyen az 50%-os termésveszteség lett. A válogatás nagyban megnövelte a szüret költségét. A felvásárlók egészséges alapanyagot vagy szépen botritiszesedett fürtöket vártak, de a termés csak egy részét lehetett ennek mondani. A felvásárlási árak is nyomottak maradtak. A »rothadt« termést csak 100 Ft alatti áron lehetett értékesíteni. Nagy volt az elégedetlenség a Grand Tokaj –mint legnagyobb felvásárlóval szemben is, hiszen osztályozta a területeket, és a mégoly jó minőségű aszút sem vásárolta fel minden területről. Szerencsére más felvásárlók csak az aszú minőségét nézték, náluk lehetett értékesíteni.
Intézetünk a hárslevelűt szintén a Grand Tokajnak adta el. A jó minőségű töppedt szemeket azonban mi is a földre dobáltuk, mert a felvásárló csak az egészséges fürtökért fizetett. A szüret tehát az egész hónapunkat kitöltötte. Az előző évekénél kedvezőbb lett a szüretünk, de ez sajnos nem mondható el nagyon sok termelő esetében. Az évek óta változó termelési, és felvásárlási feltételek nem hoztak áttörést.