Rossz hírt kapott Zelenszkij: nagy bajban lehetnek az ukránok
Az ukrán katonai hírszerzés szerint csaknem 580 ezer orosz katona harcol Ukrajna ellen.
Szurkov terve, hogy a kárpátaljai autonómiatörekvések felhasználásával destabilizálja Ukrajnát, nem vált be. Hogy ebben mekkora szerepe volt a Fidesz és a Jobbik e célra való alkalmatlanságának, abban nem igazítanak el a dokumentumok.
„Nehéz megítélni, hogy mennyiben engedelmeskedett orosz tartótisztek utasításának a Jobbik, vagy mennyiben próbált a gazda kedvére tenni, hogy Kárpátalján a ruszinokkal szemben a magyarok, Magyarországon pedig a Fidesz helyett a saját javára fordítsa a helyzetet. Ahogy azt az Átlátszó részletesen megírta, kárpátaljai szervezetek – orosz médiatámogatás mellett – már márciusban autonómiát követeltek. Így tett májusban – nem kis diplomáciai bonyodalmakat okozva – Orbán Viktor is. Júniusban Kovács Béla, Vona Gábor és Gyöngyösi Márton Moszkvában tárgyaltak a kárpátaljai autonómiáról. A harmadik dokumentumban vázoltakkal összhangban Vona úgy nyilatkozott, hogy a Donbasszban »etnikai tisztogatás folyik, és attól tart, hogy ez várható Kárpátalján is.«
Szurkov terve, hogy a donbasszi offenzívával egyidőben a kárpátaljai autonómiatörekvések felhasználásával destabilizálja Ukrajnát, nem vált be. Hogy ebben mekkora szerepe volt a Fidesz és a Jobbik e célra való alkalmatlanságának vagy a pártok vonakodásának, abban nem igazítanak el a dokumentumok. Feltűnő azonban, hogy míg a július vége előtt írt második dokumentum a ruszin álcivil szervezetek létrehozására és felhasználására helyezi a hangsúlyt, az augusztus közepére datálható negyedik dokumentum már főként magyar szerepvállalást vizionál. Feltűnő az is, hogy az ötödik dokumentum, amely Románia bevonását részletezi, csupán a Romániai Ruszinok Szövetségét és a Nemzetközi Pravoszláv Gyűlést nevezi meg potenciális szövetségesként, míg Magyarországgal kapcsolatban a dokumentumok következetesen a Fidesz és a Jobbik vezetőségében meglévő kapcsolatokra utalnak.
A jövőre nézve fontos adalék lehet: Karpov a Szurkovnak küldött, kiszivárgott e-mailben csatolja az idén novembertől végrehajtandó destabilizációs tervet, és azt kéri főnökétől, hogy a 2014-es kárpátaljai terveken vizsgálja felül a dátumokat. Ezek szerint nem adták fel. Kérdés, hogy a Fidesz és a Jobbik hajlandó-e kijelenteni, hogy nem megy bele ilyen játszmákba.”