Így ápold a gyermeked fogait

2016. október 02. 21:00

„Ilyenkor tisztázom vele, hogy a következő alkalommal nincs hisztike, nyafika...” Interjú Dr. Vígh Annamária fogorvossal.

2016. október 02. 21:00
Dr. Vígh Annamária
Szemlélődő Szív

„Gyermekünket rendszeres és alapos fogmosásra szoktatni, bizony, nem egyszerű feladat. A megfelelő fog- és szájápolási szokások kialakítását azonban nem lehet elég korán kezdeni, a helyes fogmosási rutin kialakításának elmulasztása ugyanis komoly következményekkel jár. Dr. Vígh Annamária fogorvos segítségével annak jártam utána, miért is olyan fontos minél hamarabb elkezdeni gyermekünk fogainak ápolását és mi a baj a fogorvosi székben hisztériázó kisgyerekkel.

- Mikortól és hogyan kell odafigyelnünk gyermekünk fogaira?

- Gyermekünk fogainak ápolása már az anyaméhben elkezdődik. Az anya táplálkozása, életmódja és a várandósság alatt szedett gyógyszerek mellékhatásai mind-mind szerepet játszanak a fogak szerkezetének kialakulásában. Miután kisbabánk megszületik, érdemes időt és energiát nem sajnálva, türelmesen próbálkoznunk a szoptatással. Azt már régóta tudjuk, hogy a tápszerekhez képest az anyatejes táplálás jótékonyabb hatással van babára, mamára egyaránt. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy gyermekünk fogazatának szabályosságát is megalapozza a szoptatás, hiszen amikor a baba az emlőbimbót a nyelvével a szájpadláshoz szorítja, elsajátítja a helyes nyeléstechnikát és orrlégzést, ezzel pedig a felső állcsont későbbi fejlődését segíti elő. Ha kénytelenek vagyunk gyermekünket tápszerrel etetni, válasszunk »fogszabályozós« cumit, illetve cumisüveget!

Ahogy a gyermekek cseperednek, egyre gyakrabban vagyok szemtanúja olyan jeleneteknek, amikor az egy-két éves totyogókat mindenféle nyalánksággal próbálják lekenyerezni néhány percnyi nyugalom reményében vagy a nagyszülők különböző édességekkel igyekeznek kényeztetnek unokájukat — folytatja a szakember. — Hangsúlyoznom kell, hogy a legnagyobb gondot nem a jó minőségű csokoládé okozza — sőt, a legfrissebb kutatások szerint a kakaóvaj jótékony filmréteget képez a fogakon —, hanem a cukros, ragadós ételek, mint például a nyalókák, cukorkák, kukoricapelyhek, amelyek beszorulnak a fogak közé és a barázdákban így megteremtik a táptalajt a káros baktériumflóra kialakulásához, amely aztán szuvasodást eredményez.

(...)

- Mikor kezdjük a szó hagyományos értelmében vett fogápolást, fogmosást?

- Gyakran nem tudják a szülők, hogy az első fog, amely előtör a maradók közül, az a hatos fog, amelyet nem előz meg tejfog kiesése. Ezért amikor előtörnek az első kis tejfogak, már ügyelnünk kell arra, hogy ne maradjon ételmaradék a baba szájában. Egy kisfejű, direkt bébiknek készített átvizezett fogkefével vagy egy nedves gézdarabbal áttörölhetjük az első fogacskákat nagyon ügyelve arra, hogy ne okozzunk traumát, például ne nyomjuk le ezeket a torkán! Két-három éves kortól pici fogkrémmel, kisfejű fogkefével elkezdhetjük megtanítani fogat mosni.

(...)

 

- Két-három évesen megtanítjuk gyermekünket fogat mosni. De mikor üljön be először a fogorvosi székbe?

- Ha van rá lehetőségünk, a fogorvos felkeresésével ne várjuk meg az első kínzó, traumaként átélt fogfájást! Érdemesebb már korábban, nyugodtabb körülmények között megismertetni a gyermeket a fogorvossal és a fogorvosi rendelővel.

(...)

Nagyon fontos, hogy amikor kezelésre kerül sor, olyan fogorvost válasszunk, aki nem akarja becsapni a gyereket és ha valami kellemetlenséget fog okozni, azt megmondja neki. Ha például egy tejfogtömést kell csinálni a gyereknek, adjunk egy következő időpontot, hogy lelkileg felkészülhessen rá. Így  azt érezheti, hogy kap egy kis egérutat, én viszont ilyenkor tisztázom vele, hogy a következő alkalommal nincs hisztike, nyafika, hanem az fog történni, amit megbeszéltünk. Ekkor a szülőnek van ideje, hogy felkészítse a gyereket lelkileg, mert a fogorvos csak akkor tud kapcsolatot teremteni a gyerekkel, ha alapvetően harmonikus a szülő-gyerek viszony.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!