Október másodika: a sikeresség kritériumai

2016. szeptember 09. 13:22

Sokakkal ellentétben úgy gondolom, hogy a mostani népszavazást, bár egészen nyilvánvalóan lesz belpolitikai hatása is, érdemes inkább külpolitikai kontextusban szemlélni.

2016. szeptember 09. 13:22
Lánczi Tamás
Mozgástér

Matekozzunk egy kicsit: a korábbi népszavazások győztes álláspontjaira leadott szavazatok átlaga 2,8 millió voks. A legutóbbi, vizitdíjas népszavazáson a Fidesz álláspontját 3,3 millióan osztották. Ha most október 2-án 49%-os részvétel mellett 84%-ben nyernek a NEM-ek, akkor az azt jelenti, hogy 3,4 millió szavazót tud felsorakoztatni maga mögött a kormány. Tehát a Fidesz hat évnyi kormányzás után képes lenne ugyanannyi szavazót megmozdítani, mint ellenzéki időszakának csúcspontján. Ez igen csak jó eredménynek tekinthető, annak ellenére, hogy a részvétel ebben a vizsgált esetben nem éri el az 50%-ot.

A népszavazások jogi kötőerejük mellett erőteljes politikai hatásokkal is bírnak. A rendszerváltás népszavazásaival már a választások előtt sikerült megverni az MSZMP utódpártját. Az 1997-es NATO népszavazás, ha átmenetileg is, de segített az MSZP-nek, hogy elmozduljon a politikai holtpontról, ahová a Tocsik-ügy juttatta. De emlékezhetünk 2008-ra, amikor a Fidesz-KDNP által kezdeményezett referendumon (a tan-, vizit- és kórházi napidíjról) a polgári pártok győzelme a szocialisták 2010-es totális vereségébe torkollott. A jogi hatáson túl tehát politikai következményei is vannak a népszavazásoknak. Ez valószínűleg most sem lesz másként.

Az októberi népszavazás ugyanakkor különleges lesz. Politikai hatása ugyanis különbözik a korábbi referendumokétól. A kormány most nem az ellenzéket akarja legyőzni, hanem a Brüsszellel folytatott küzdelemhez gyűjt támogatást. Érdemes megjegyezni, hogy az ellenzék viszont a kormányt tekinti ellenfélnek a népszavazáson, amiért meg is kapja a vádat kormányoldalról, hogy beáll a brüsszeli bizottság nemzeti szuverenitást sértő politikája mögé.

Sokakkal ellentétben úgy gondolom, hogy a mostani népszavazást, bár egészen nyilvánvalóan lesz belpolitikai hatása is, érdemes inkább külpolitikai kontextusban szemlélni. Külföldön ugyanis nem az érvényességi küszöböt fogják elsősorban figyelni, hanem azt, hogy hányan sorakoznak fel Orbán álláspontja mögött. Minél nagyobb a támogatás a kormány mögött, annál nehezebb tárgyalásokra kell készülnie a bevándorláspárti európai politikusoknak. A politikai erőt ugyanis nem a jogszabályok adják, hanem a választók minél nagyobb támogatása. Orbán ezt már régen felismerte, a nyugat-európai politikusok csak most kezdték el kapizsgálni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 70 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
konzekvensen
2016. szeptember 25. 12:46
A Fidesz menekültekkel szembeni fellépése Európában a legszigorúbb és emiatt a legeredményesebb is. Azt mondanám, hogy a kormány mindent megtett annak érdekében, hogy a menekültek beáramlását megakadályozza, tehát a magyar nép nyugodtan érezheti magát megvédve a menekültáradattal szemben. Az is mondanám a kormánypolitikát és a szavazás jogi erejét ismerve, hogy a kormány akkor sem változtatna a jelenlegi politikáján, ha ad abszurdum az összes szavazat igen lenne. Vagyis azért nem annyira függnek a dolgok a szavazástól.. Természetes, hogy az ember nemet mond egy olyan kérdésre, amely lényegében úgy van megfogalmazva, hogy akarjuk-e azt, hogy mások döntsenek helyettünk. Ezzel az erővel azt is kérdezhetnék egy népszavazáson, hogy akarjuk-e azt, hogy meglopjanak? Hát persze, hogy nem! Tényleg, mondjuk azt is megkérdezhetnék, hogy akarjuk-e azt hogy, a közpénzünket ellopják-e, vagyis hogy a közpénzünk elveszítse-e közpénz jellegét, na ezt persze nem kérdezik. Úgyhogy minden kampányolástól függetlenül, éppen amiatt, hogy egyéb komolyabb témában nem indítanak vagy megfúrják a népszavazást, az október 2-i nápszavazást komolytalannak ítélem. Nyílván nem a véleményemre kiváncsiak, ha más ügyekben nem kérdeznek meg, emiatt neheztelésem jeléül, kétfarkúan 2x.
2357
2016. szeptember 24. 19:41
Azért kell nemmel szavazni , hogy felhatalmazzuk a kormányt, ha kell a katonasággal lövesse akit kell. Így nem nekünk kell összevérezni magunkat, meg így sokkal humánusabb. Disznóvágáskor sem szeretem ha össze spriccel a vér.
2357
2016. szeptember 24. 19:41
Miért vagytok ilyen gyengék? Csak, kicsi hülye fideszbirka, tudsz te ettől többet is ,csak öszintén, mintha anyádnak mondanád. Tisztelet uram.
2016. szeptember 17. 01:48
Az október másodiki népszavazás egyre inkább belpolitikai jelentőségűnek látszik. Természetesen ettől még egy darab migránst nem akarok látni kis hazánkban, nosztalgiázni meg elég a nyolcadik kerület.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!