Az utolsókat rúgja a nyugati pártrendszer

2016. augusztus 11. 12:54

A hagyományos bal- és jobboldali pártokon alapuló politikai rendszer éppen a szemünk előtt múlik ki

2016. augusztus 11. 12:54
Magyari Péter
444

„Amikor ment a kampány a brit EU-tagságról szóló népszavazás idején, egy egészen meglepő jelenséget láthatott a világ: a két nagy brit parlamenti párt egyikének sem volt világos álláspontja arról, hogy igennel vagy nemmel kellene-e szavazni, hanem mindkét pártban voltak a Brexit ellenzői és támogatói is.

Németországban és Ausztriában is hosszú évek óta nagykoalíció kormányoz, a jobbközép és balközép pártok a lényegi dolgokban egyetértenek.

A magyar kormány legfontosabb európai szövetségese az utóbbi években a szlovák kormány volt, amelynek legerősebb pártja a Robert Fico vezette Smer, ami baloldalinak mondja magát, szemben a magát jobboldalinak tartó Fidesszel.

Donald Trump jelölése annyira megosztja a saját pártját, hogy a republikánusok számos tekintélyes politikusa is ellene kampányol.

Az osztrák elnökválasztás két állva maradt jelöltje közül egyik sem kötődik az országot 1945 óta kormányzó két párthoz.

Spanyolországban és Horvátországban több mint fél éve permanens kormányválság van, mert a középre húzó, mérsékelt balos és mérsékelt jobbos pártok az évtizedes ellentétekre tekintettel nem akarnak együtt kormányozni, a többi lehetséges partner viszont annyira mást gondol a világról mint ők, hogy szintén vállalhatatlanok számukra.

Mindegyik fenti példa ugyanabból a jelenségből következik: a hagyományos bal- és jobboldali pártokon alapuló politikai rendszer éppen a szemünk előtt múlik ki, és a helyébe új felosztás szerint keletkeznek törésvonalak. Az új törésvonalak átrendezik a hosszú évtizedek óta megszokott erőviszonyokat.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ILLED
2016. augusztus 12. 10:49
Olvastam a 444-en is, és eléggé lehangolt, mert engem is régóta foglalkoztató, fontos kérdéseket boncolgat, de szerintem teljesen hibás kiindulópontok alapján. Szerintem a baloldali és jobboldali kifejezések annyira nem egzaktak, annyira összevissza definiálják őket, hogy egész egyszerűen nincs értelmük. Éppen ezért a cikk is rossz, mert ezt újdonságként fedezi fel, és komoly következtetéseket próbál levonni belőle. Pedig csak arról van szó, hogy a korábbi évtizedekhez képest mostanában jobban szétnyílt a társadalmi olló, és ezért nő az elitellenesség, amely a politikában törvényszerűen két részre osztott eliteket kihívás elé állítja: vagy valamelyikük felvállalja az elitellenességet, és radikális változást hirdet, vagy jön egy új erő, amely leváltja az egyiküket. A jobboldali-baloldali ellentét, vagy konzervatív-liberális ellentét értelmetlen. Ezeknek ugyan van irodalma, vannak, akik próbálják meghatározni, de a történelem során a tiszta ötletből folyamatosan átalakult az aktuálisan éppen harcoló elitek látványos kérdésekre, társadalmi kihívásokra adott válaszainak megfelelően, és így e válaszokkal azonosítjuk az eszméket, attól függően, hogy az elitpár melyik tagja melyik eszmét tűzte a zászlajára. De ezeket a válaszokat nem világos elvek irányítják, sokkal inkább a kampány, a választási statisztika, a gazdasági érdekek és a korlátozott lehetőségek. Szerintem így jönnek létre a olyan fából vaskarikák, mint a „szoclib” kifejezés, a gazdasági liberalizmus melletti baloldaliság, vagy maga a liberalizmus és a konzervativizmus szembenállása. Lehet, hogy valaki előveszi John Stuart Millnek A szabadságról c. művét, és megpróbálja az alapján definiálni a liberalizmust, de az teljesen szembemegy azzal amit ma a liberalizmus alatt - nem is annyira értünk, inkább csak - sejtünk. Pl. ott a konzervativizmus és liberalizmus kéz a kézben járnak. Ez itt egész szépen össze van szedve: http://illed.blog.hu/2010/03/14/valasztasok_elott_ii Ugyanakkor teljesen fölösleges egy „laboratóriumi körülmények között” kialakított, csak az ideák világában létező eszméből kiindulni, ha a való élet egyáltalán nem törekszik az igazodásra. Török Gábor ennél sokkal gyakorlatiasabban fogja meg a kérdést, amikor a magyar politikában a bal-jobb ellentétet az „1990 óta következetesen a szimbolikus-ideológiai pozíciók mentén” értelmezi: http://torokgaborelemez.blog.hu/2010/03/18/101_ki_a_bal_ki_a_jobb Szerintem ez az értelmezés a helyes, és éppen ezért rossz a 444 ködös ideákkal operáló cikke.
Akitlosz
2016. augusztus 11. 22:56
Két külön dolog, hogy ki minek tartja magát és hogy micsoda. El kellene már felejteni ezt a liberális dogmát, hogy mindenki az, aminek vallja magát. Én hiába mondanám magamat kínainak, attól még nem leszek kínai, és sem a kínaiak sem az újságírók nem fognak nekem hinni.
cutcopy
2016. augusztus 11. 15:02
"bal- és jobboldali pártokon alapuló politikai rendszer éppen a szemünk előtt múlik ki" Egyezzünk ki abban hogy csak a baloldali..
zolizolizoltan
2016. augusztus 11. 14:48
Meglepődtem, hogy a 444 megjelentette ezt az írást.Köszönöm a Mandinernek, hogy megjelentette, mert általában kerülöm a 444-et és így nem olvastam volna el. Ajánlom a teljes cikk elolvasását. Egy kis véleményeltérésem van a szóhasználatban, de magával a cikkel nagyon is egyetértek. Nem a globalizáció ellen jönnek létre az új pártok, hanem a globális oligarchia főleg pénzügyi elnyomása iránti ellenérzésből. A globális oligarchia ugyanis sikeresen meglovagolta a liberalizmust és magát a globalizációt és ez alól csak országhatárokon belül lehet védekezni.A "hagyományos" konzervatív és szocdem pártok szemmel láthatóan támogatják a nemzetközi pénzügyi lobbik emberiségre káros tevékenységét. A hagyományos pártok elől csak a szélekre menekülhet a nép. Az újbaloldal nem tartja fontosnak a nemzeten belüli védekezést a nemzetközi oligarchia ellen, emiatt csakis szélsőjobbra lehet kimenekülni a legtöbb országban. A cikk azt felei erre a kérdésre, hogy 15 év múlva derül ki, mi lesz ebből? A frászt! Már most is tudjuk, hogy a liberalizáció hosszú periódusa után ugyancsak hosszú nacionalista korszak következik. Sokan nem tudják, hogy 3 évszázadra visszamenőleg a történelemben hosszú nacionális és liberális korszakok váltották egymást. Teljesen logikus, hogy most nacionális eszközökkel védekezik a világ az oligarchia liberális uralmával szemben.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!