Tegnap éjjel, míg az 1-3 müncheni merénylőt kergették – aki jó távol menekülve, nem szorongatva, magányosan mégiscsak az öngyilkosságot választotta – fel-felröppent a hír, hogy esetleg neonácikról van szó. Vagy mondjuk született németekről. Akiknek mellesleg mi is ugyanúgy lehetünk Kanacke, mint egy önmagát afgánnak kiadó paki. Felmerült, hogy európai vérengzett. Pont a Breivik-féle őrület ötödik évfordulóján. És megint nem éreztem semmit a merénylő irányában. Mint ahogy eddig is a szenvedő ember volt az, aki felé fordultam. A gyerekek, akiket hamburgerezés közben meglőtt, a fiatalok, akik az esti bulira készültek, az emberek, akiket hiába vártak otthon. Még mielőtt a twitterről visszaléptem volna facebookra, fogadást kötöttem magammal, hogy hány migránssimogatós friss komment lesz valamelyik publikus posztom alatt. Akadt. Állítólag – nem ellenőriztem, mert tökéletesen hidegen hagy, - más szélsőséges oldalakon is ott virított a képem, mint az ügyeletes fekete bárányé.
Megértem az indulatokat. Ugyanakkor, csak a játék kedvéért feltételezzük, hogy mondjuk tősgyökeres német az elkövető. Változtat ez valamit? Nem. Ugyanúgy etettem német hajléktalant, küldtem csomagot a háborús Jugoszláviába, gyűjtést csináltam a kárpátaljaiaknak. Segítettem, mikor elért a kérés és volt rá lehetőségem. Lényegtelen, hogy hol, milyen formában. Majd a Jóisten eldönti, hogy helyes volt-e.
Ami a segítés tényét illeti, továbbra is fenntartom: azok, akik most mezítláb a magyar határnál várnak, elképzelhetetlen szükségben vannak. Olyanok, mint a felszántott föld. Pusztaság, kilátástalanság. Rajtunk múlik, mit vetünk bele. Ha könyörületet, akkor könyörület nő belőle. Ha gyűlöletet, gyűlölet nő belőle. És még a virág is sokszorosa az elvetett magnak. Hát még ha fává cseperedik.
Nem, én sem támogatom az ellenőrzés nélküli beutazást. Sőt. Amikor kiderült, hogy a magyar hatóságok rendszere tavaly augusztus 18-a körül összeomlott, és már csak papírfecnire vették le az ujjlenyomatot, hangosan kiabáltam. Mikor szeptembertől október végéig a magyar vasútvonalakon utaztattak át többszázezer (380-450?) embert, felemeltem a hangomat, hogy regisztráció nélkül talán nem kéne. Mert veszélyes. És akkor jött a kérdés: de akkor mi legyen? – és most már talán elmondhatom: nem csak újságírói szinten beszélgettem erről.