Nem is titkolják az amerikaiak: Trump számára Orbán fontosabb politikus, mint Putyin
A Forbes egyszerű példával illusztrálta a helyzetet.
A nyugati civilizációt számos veszély fenyegeti, egy Brexit pedig ezeket valószínűleg csak felerősítené.
„Azt gondolom valamivel egyszerűbb dolgunk van, ha azt a kérdést tesszük fel, nem-brit, globális, európai vagy akár kifejezetten magyar szemszögből melyik oldal győzelmében érdemes reménykedni. Ahogyan az Economist vezércikke, vagy magyar/közép-kelet-európai szemszögből Seres László írja, az Egyesült Királyság befolyása az Európai Unióra egyértelműen pozitív.
A brit kormányok mindegyike egy gazdaságilag szabadabb, globalizáció irányába nyitottabb EU mellett lobbizott. A briteket ugyanakkor számos kritika éri kontinentális eurofil részről, miszerint »szabotálják« az európai integrációt. Kérdés azonban, hogy feltétlenül rossz-e a »szabotázs«, amikor egy még kiforratlan államszövetség útkereséséről van szó.
Ha az a kérdés, milyen irányba menjen az Európai Unió (egy kérdés, amihez jelen írás szerzője nemrég maga is hozzászólt), a rossz döntések költsége nagy, és ugyanaz a logika működik, mint a Brexit esetén: előre menni könnyebb, mint vissza. Ilyen körülmények között kifejezetten nagy haszna lehet a brit kormányok „szabotáló” szkepticizmusának. A 90-es években például jól jött volna egy adaggal nagyobb szabotázs a monetáris unió kapcsán…
De ne gondoljuk azt se, hogy azon euroföderalistáknak, akik talán félresöpörnék fenti figyelmeztetésemet, feltétlenül örülniük kellene egy Brexitnek. Már ha az EU (vagy legalábbis egyes részeinek) dezintegrációja nem töltené el őket örömmel. Nem véletlen, hogy a Brexit legfontosabb Európán kívüli támogatója Vlagyimir Putyin.
A nyugati civilizációt számos veszély fenyegeti, egy Brexit pedig ezeket valószínűleg csak felerősítené. Az instabilitás bármilyen növekedése a mostani helyzetben, 2016-ban, »A Donald évében«, luxus. És végül, az Európai Unió, minden hibája és diszfunkcionalitása ellenére is fontos szerepet tölt be a béke és szabadság egyik biztosítékaként. Itt, keletebbre főleg tudhatjuk, hogy az EU sokat emlegetett alapvető vívmányait, azt a bizonyos »négy szabadságot«, nem szabad adottnak venni. Magyarország hol tartana enélkül?”