Igen ütős hír jelent meg hétfőn a nemzetközi sajtóban. Szóval nem, nem az Alfahíren vagy a Meteonon. És még csak nem is a Fox News hozta. Az írással az egyik legtekintélyesebb, legolvasottabb gazdasági médium, a CNBC oldalán találkoztam. <> Hellyel-közzel már hazai oldalakon is felbukkant, de a nagyobb portáljaink úgy tűnik, nem találták elég érdekesnek. Pedig az.
Kiderült ugyanis, hogy a Facebook direkt fogta vissza rendszeresen a hírfolyamból a konzervatív, republikánus, jobboldali forrásokból származó híreket, miközben szándékosan a menő témák közé rakta az olyanokat, mint a Charlie Hebdo vagy a Fekete Életek Számítanak mozgalom. Például az utóbbiról szóló megjelenések maguktól kifejezetten alacsony kattintási-olvasottsági számokat hoztak, de mesterségesen beemelték őket a „Trending” hírek közé. (Ez a funkció Magyarországon nem elérhető, Amerikában viszont igen komoly hatása van a médiafogyasztásra.)
A deklaráltan liberális, Clinton- és migráns-párti Facebook számára tehát EZT jelenti a véleményszabadság: szabadon mondhatjuk meg, miket olvassál, hiszen nálunk van a „könyvtár kulcsa”. És ami nem tetszik nekünk, azt ne olvasd.
Ez már önmagában is igencsak megkérdőjelezi a sajtó- és véleményszabadság melletti valós elkötelezettséget, különösen egy olyan szereplőnél, amely nem tartalom-előállító, pusztán semleges közvetítőként definiálja magát. (S minden esetben ezzel is védekezik, bújik ki minden felelősség alól.)
Még jobban mutatja a Facebook (és Mark Zuckerberg) valódi arcát egy mindössze 3 héttel korábban megjelent írás, amely rögtön a lassan minden, magára valamit is adó liberális értelmiségi számára legalább naponta egyszeri obligát anti-Trump tirádával nyit, majd a vége felé egyértelműen feltárja a Facebook-vezér beállítottságát, még csak palástolni sem próbált törekvéseit.
A jó Zuck is minden rosszat elmond Trumpról, persze neve említése nélkül, de 100%-osan egyértelműen és felismerhetően (persze még túlozva, kifejezetten hazugságokkal is megpakolva); majd közli a bülbülszavú bölcs, mekkora bátorság kell ahhoz, hogy szembe merjünk szállni. Hozzátéve „mellékesen”, hogy ez a szembeszállás az ő közösségüknek kifejezetten feladata. Mi ez, ha nem a legegyértelműbb kortesbeszéd...