Trump beiktatásának kézzel fogható előnyei lesznek Magyarország számára
Hoppon maradnak az (egykori) demokrata mélyállam magyarországi kitartottjai is.
Németországnak pillanatnyilag igen kevés olyan politikusa van, aki gerincesnek mondhatja magát. Legtöbbjük nem akar ellenállásba ütközni, sodortatja magát az árral. Interjú.
„– Már a név – Alternatíva – jelzi, hogy a párt új utakat keres a hagyományos pártokkal szemben, amelyek folyamatosan a szélsőjobboldali jelzővel illetik az AfD-t. Ön hogyan határozza meg pártját?
– Konzervatív–liberális párt vagyunk. Olyan emberek állnak mellénk, akik előzőleg a kereszténydemokratákat, a szabad demokratákat támogatták. Az utóbbi időben viszont a szociáldemokraták (SPD), sőt a szocialisták táborából is észlelünk jelentős átszivárgást. A ránk szavazó polgárok legtöbbje az SPD-t hagyta el, de sikerült annak a rétegnek a tagjait is mozgósítanunk, akik eddig nem vették maguknak a fáradságot, hogy felkeressék a szavazóhelyiségeket. E tartózkodó, politikaellenes magatartásra a magyarázat abban keresendő, hogy a hagyományos pártok majdhogynem azonosan, egy hangon beszélnek, különbség alig tapasztalható közöttük, a választók hangját nem tartják irányadónak. Ezzel szemben az AfD – és ez a legnagyobb különbség – a polgárok fokozott bevonását szorgalmazza a politikába, a népakarat támogatója.
– A menekültkérdésben képviselt álláspontja miatt bírált Angela Merkel mellett Németországban senkit nem ér annyi támadás, mint önt. Bírja a gyűrődést?
– A határozott meggyőződés bátorságot ad, így barátságos arccal tűröm ezeket a kihívásokat, amelyek persze nem adnak okot vidámságra. Németországnak pillanatnyilag igen kevés olyan politikusa van, aki gerincesnek mondhatja magát. Legtöbbjük nem akar ellenállásba ütközni, sodortatja magát az árral. Különös problémát jelent, ha valaki patriótának vallja magát. Ezt a rizikót kevesen hajlandók vállalni, elfelejtik, hogy e nélkül sem bel-, sem külpolitikai szinten nem lehet őszinte felelősséget vállalni, nem lehet az egyszerű polgárok és adófizetők érdekeit képviselni. Merkel már régen búcsút intett az effajta politikának. (...)
– A magyar radikális Jobbikkal van kapcsolatuk?
– Nincs. Egyelőre hazai problémák foglalkoztatnak és kötnek le bennünket. Ha viszont konszolidálódik a helyzet, akkor szükséges lesz minden olyan személlyel vagy szervezettel tárgyalni, akik és amelyek nézeteiket illetően közel állnak hozzánk. Ilyen formájú hálózat kiépítése azonban csak jól, profi módon működő pártszervezeten keresztül lehetséges, de egyelőre ilyennel mi még nem rendelkezünk.
– A magyar miniszterelnök, Orbán Viktor akciótervet terjesztett az EU elé, és többek között követeli az unió külső határainak megerősített biztosítását, elutasítja a tervezett kvótarendszert, mert szerinte a menedékkérők befogadásának kérdése kizárólag az egyes nemzetek hatáskörébe tartozik. Az AfD támogatja ezeket az elképzeléseket?
– Igen, maradéktalanul.
– Milyen Európai Uniót akar az AfD?
– Új tárgyalásokat követelünk az európai szerződésekről, mert azokon a kisebb változtatások nem segítenek. Több területnek is vissza kell kerülnie nemzeti hatáskörbe. Az eddigi recept nem szolgálta az európai sokrétűséget, annak megőrzését.”