„Nem lehet, hogy az »egyetemest« kell elkezdenünk értelmezni? Azt a fogalmat, amelynek jegyében immár nemzedékek óta élünk. S nem lehet, hogy ez a fogalom korántsem olyan ártatlan, mint gondolnánk? Mert első ránézésre roppant szelíd és hívogató. Éljünk mindenütt ugyanazon kulturális és politikai keretek között, terjesszük ki mindenhová a szabadságot és a demokráciát. Rendben, megtörténik.
De mi van, ha a ma uralkodónak vélt liberális egyetemesség például nem vagy nem úgy elfogadható a másik oldalnak, amely éppen megszerzi a kormányzati hatalmat? Egy ilyen »nem liberális« hatalommal szemben a kisebbségbe kerülők rögtön illegalitásba vonulnak, s azt mindennek lehordják. S bizonyos értelemben ez érthető is, hiszen egy kanonizáltnak gondolt egyetemesség-fogalmat kezdhet ki egy ilyen, a liberalizmussal szemben alternatív világképet képviselő hatalom.
Nosza, tegyünk meg mindent, hogy leváltsuk ezt az elfajzott hatalmat s állítsuk helyre a liberális egyetemességet. Akkor meg a másik oldal emberei szenvednek majd és ők is illegalitásba vonulnak, alig várva, hogy megint napfényre lépjenek.”