Paks: támogatás nélkül sosem térül meg

2016. február 01. 17:59

Orbán Viktornak várhatóan számot kell majd adnia arról, hogy miért akadozik a beruházás, és hogy milyen módon védekezik az uniós vizsgálatokban szereplő vádak ellen, hogyan folytatja az építkezést, ha az EU leállíttatja a projektet. Interjú

2016. február 01. 17:59
Jávor Benedek
Jávor Benedek
Magyar Nemzet

A kormány részéről elhangzottak olyan nyilatkozatok, melyek szerint bármi is történik az uniós vizsgálatok során, és az EU hiába kérte, hogy egyelőre ne vegyünk fel pénzt az orosz hitelkeretből, a kormány még idén lehívja az első kölcsönrészletet. Miként vélekedik erről?

A kormányzat előremenekül. Igyekszik visszafordíthatatlanná tenni az építkezés folyamatát. Olyan helyzetet készül teremteni, hogy ne, vagy csak óriási költségek árán lehessen leállítani a reaktorépítést. Azt szeretné, ha minél hamarabb eljutnánk a költekezés olyan szintjére, hogy már ne legyen visszaút. Ez azért rémisztő, mert egy-két év múlva olyan helyzetbe kerülhetünk, mint ami több más atomerőmű-projekt esetében kialakult. Vagyis félig vagy egészen kész erőművek állnak, amelyeket nem helyeztek üzembe különböző okok miatt, például Németországban vagy Ausztriában. Vagy óriási költségtúllépés mellett próbálják befejezni az időben is csúszó, egyre katasztrofálisabb beruházásokat, mint Franciaországban és Finnországban.

Miért ragaszkodik ennyire a jelenlegi kormánypárt ehhez az építkezéshez?

Több oka is lehet erre. Például az, hogy politikai presztízsveszteség lenne a kormánynak, ha kihátrálna az építkezésből. Az is lehet, hogy a kabinet energetikai tanácsadói elavult szemléletet képviselnek, ezért a makacs ragaszkodás. De szerintem van még egy apróság, amit nem érdemes figyelmen kívül hagyni. Az, hogy – kamatok nélkül – 4000 milliárd forintos beruházásról beszélünk. Magyarországon pedig az óvatos becslések szerint is 15 százalékos korrupciós veszteséggel lehet számolni az állami beruházások esetében. Ez pedig azt jelenti, hogy 600 milliárd forintos összeg eltűnése kalkulálható előre a projekt megvalósítása során.

Orbán Viktor miniszterelnök lapunk értesülései szerint februárban találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Moszkvában. A megbeszélésen az egyik fő téma feltehetően a paksi építkezés lesz. Milyen mondanivalójuk lehet a feleknek?

Lesz mit megbeszélniük. Orbán Viktor kormányfőnek várhatóan számot kell majd adnia arról, hogy miért akadozik a beruházás, és arra is kell valamiféle választ adnia, hogy milyen módon védekezik az uniós vizsgálatokban szereplő vádak ellen, és hogyan folytatja az építkezést, ha az EU leállíttatja a projektet. Putyinnak pedig vélhetően arról kell majd biztosítania a magyar felet, hogy az eredetileg ígért feltételekkel a rendelkezésére áll a tízmilliárd eurós kölcsön. Annak ellenére, hogy a hitel folyósítására kijelölt orosz állami Vnyesekonombank gyakorlatilag a csőd szélén áll, és a talpon maradáshoz hozzávetőleg 18 milliárd dolláros azonnali tőkeinjekcióra van szüksége. Úgy vélem, most alakult ki az a helyzet, amikor egyik félnek sem kellene erőltetnie az építkezést. A racionális szereplőknek meg kellene várniuk, amíg tisztázódnak a vitás kérdések az EU és a magyar kormány között, illetve javul valamelyest az alacsony olajárak miatt padlóra került orosz költségvetés helyzete. De egy szóval sem állítom, hogy racionális szereplők fognak tárgyalni.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 161 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1istvan
2016. február 02. 10:28
hm. az uniós vizsgálat vádhatóság, vádol?
tevevanegypupu
2016. február 02. 09:24
A legolcsóbb és leghatékonyabb energiaforrás, tetszik vagy nem tetszik, más megoldás országos szinten nincs. Ez az ember pedig szánalmas, irigy, éltéken és tehetségtelen alak. Még Budapesten sem választották meg polgármesternek, pedig ez nagy szó..és körülbelül annyira jogosult ott lenni az EU-ban mint volt annak idején Bokros Lajosnak.A pártját pénzelőn kívül senkinek nincs rá szüksége sehol.
hátakkor
2016. február 02. 07:36
"óvatos becslések szerint is 15 százalékos korrupciós veszteséggel lehet számolni az állami beruházások esetében. Ez pedig azt jelenti, hogy 600 milliárd forintos összeg eltűnése kalkulálható előre a projekt megvalósítása során." Nem úgy volt, hogy legkésőbb 2018-ban a Juhász-Jávor egylet alakít korrupció ellenes és mentes kormányt?? Ha már valamiért ez elmaradt 2014-ben.
ciprióta
2016. február 02. 07:31
még a legprimitivebb hazai szaftzabálóknak is világos,hogy Orbán ugy kivánja felvenni az orosz hitelt,hogy azt majd később putyin hiányában ne kelljen törlesztenie....Mo. azonban nem Kuba a hatvanas évekből,hanem eu tagállam..világos hazai vadparasztok???MEGISMÉTLEM, IMMÁR HUSZADSZOR...SEMMIFÉLE OROSZ HITELRE NEM SZÁMITHATTOK, AZ OROSZ ÁLLAM HÓNAPOKON BELÜL BECSŐDÖL ÉS JÓ ,HA PUTYIN RETTEGÉSÉBEN NEM KEZDI EL A SORONKÖVETKEZŐ TRADICIONÁLIS VILÁGÉGÉST ANNAK REMÉNYÉBEN,HOGY NEM AKASZTJÁK FEL EGY HÁGAI PER UTÁN, VAGY NEM DUGJÁK SEGGBE SAJÁT CSEKISTA BARMAI.....TOVÁBBI JÓ HAMUKÁLÁST INNEN OROSZFÖLDRŐL KIVÁNOM NEKTEK,HOGY A CSECSENEK NE DUGJÁK MEG ASSZONYAITOKAT ,AMINT AZT TETTÉK NEGYVENÖTBEN.....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!