Harcba szálltak a magyar vidék egyik legnagyobb problémájával szemben
Pedig alapvetően nagyvárosi jelenség.
A Nemzeti Drogmegelőzési Intézetet (NDI) felszámolták. Tegnapi számunkban olvashatták a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal közleményét, miszerint ott fogják majd koordinálni a drogpolitikát.
„2008-ban elfogadtak még egy szakmailag kiváló drogstratégiát, aztán Orbán Viktor visszatért a hatalomba, és mindennek vége lett. A drogstratégiát eldobta, 2013-ig tartott, míg kidolgoztatta a sajátját, ami leginkább abban különbözött az előzőtől, hogy nem gondolták komolyan. Máig sincs hozzá cselekvési terv, se forrás. Kocsis Máté teljes kormányzati szimpátia mellett verte szét azt az ártalomcsökkentő rendszert, amelynek elementáris fontosságát hangsúlyozza a hatályos drogstratégia.
2010 után az NDI-t lefokozták, szakmailag kiherélték, a kidolgozott fejlesztési projekteket, módszertani segédleteket kidobták, a kutatásokat szinte teljesen beszüntették, ezért ma igazából senkinek sincs hiteles képe a drogvalóságról. A területre szánt pénzt drasztikusan lecsökkentették, a szakembergárda leolvadt, az ellátórendszer sokkal kevesebb drogost tud fogadni, mint ahányan be szeretnének kerülni, a pályázatok eltűntek, az iskolák többségében már nincs prevenció, még a szabaduló és nem kis részben drogfogyasztó rabokat is HIV- és hepatitisteszt nélkül engedik el. Azzal a meghatározó fordulattal pedig, ami 2010 óta, a dizájnerdrogok megjelenésével lezajlott, vagyis a magyar drogvalóság legjelentősebb, legdinamikusabb és a fiatalokra nézve (is) legveszélyesebb tényezőjével a világon semmit nem tudnak kezdeni. És nincs is jele, hogy akarnának.”