Következmények nélküli országban a cég és a hatóság sem hibás a vörösiszap-katasztrófáért

2016. január 29. 09:20

Semmilyen felelőse és semmilyen következménye sincs a mai elsőfokú bírósági döntés után a 2010-es vörösiszap-katasztrófának.

2016. január 29. 09:20
Kalocsai Kinga
Kettős Mérce

A döntés és sok más tanulmány alapján, amit a korábbi években készítettek civil szervezetek és független szakértők, nem az a legfelháborítóbb a mostani ítéletben, hogy a MAL Zrt. vezetőit felmentették, hanem az, hogy csupán ők ültek a vádlottak padján. Hiszen maga a bírósági ítélet is kimondja, hogy az átszakadt tározó építésekor halálra volt ítélve. A katasztrófa után megjelent egy tanulmány »Kolontár jelentés« címen, Jávor Benedek, a PM EP képviselője főszerkesztésében, ami több hatósági intézkedés hiányára és a törvényi szabályozások hiányosságaira is felhívja a figyelmet. Ebből most csak egyet emelnék ki, ami az ügy szempontjából a legérdekesebb. A jelentésben foglaltak szerint 2003-ban a MAL Zrt.-nek hulladékgazdálkodásának felülvizsgálatát kellett elvégeznie, és ekkor az elsőfokú környezetvédelmi hatóság a vörösiszap veszélyes hulladékként történő kezelését írta elő. Azonban egy 2001-es kormányrendelet alapján 2003. december 4-től a cég önmagát minősítheti, ekkor került át a vörösiszap olyan minősítési kódba, ami már nem számít veszélyesnek, és így végül a MAL dokumentáció alapján fogadta el a felügyelőség, hogy a vörösiszap nem veszélyes hulladék.

De  emellett számos példát lehetne hozni, ahol az látszik, hogy a hatóságok az alumíniumipar privatizációja óta mennyire hiányosan teljesítik annak ellenőrzését. A most elérhető dokumentumokból például az is kiderül, hogy lehetett tudni, hogy a X-es kazetta évente folyamatosan 1 cm-t süllyed, és erről felvételek is készültek , az ellenőrzésekkor mégsem vették ezeket a felvételeket igénybe.

Miért nem csináltak semmit?

Itt persze felmerült az a laikus kérdés, hogy ezeket a problémákat nyilván észelnie kellett mind a MAL Zrt.-nek, mind a hatóságoknak, ha pedig nem észlelték, akkor Magyarországon nagyon súlyos problémák vannak a hatóságok és cégvezetők egy részének kompetenciái terén, vagy nagyon súlyos, és ahogy látjuk halálos áldozatokat követelő összefonodások vannak köztük.

Nem akarom Bakonyi Zoltán, volt MAL Zrt. vezérigazgató felelősségét enyhíteni, viszont az egyértelműen látszik, hogy a MAL Zrt. azért bánhatott ilyen felelőtlenül a tározókkal és azért következhetett be az iszapkatasztrófa, mert semmilyen törvényi és hatósági nyomás nem nehezedett a cégre, nem voltak rendes, vagy rendesen dokumentált ellenőrzések semmilyen kormány idején.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pemete jakab
2016. január 29. 18:43
"Semmilyen felelőse..." Ebben az országban egy felelős pozíció van. A portásé. Bemegy az ember egy hivatalba vagy céghez, és ha tájékoztatásra van szüksége, kérdez, a portás meg felel.
Szőke Ciklon
2016. január 29. 18:43
A MALL zrt-től 100 milliós megbízásokat kapott környezetvédelmi "szakértő" szerint a vörösiszap nem csak hogy nem ártalmas az egészségre, kiváló műtrágya is. És ez az ember ezért a szakértelemért kap 100 milliós megbízásokat! Neki is ott lenne a helye a vádlottak padján.
balbako_
2016. január 29. 18:01
A magyar bíróság szerint a vörös iszap kifejezetten egészséges, természetbarát anyag mely áldáshoz ingyen a vádlottak jóvoltából jutottak az emberek akik hálátlannak bizonyultak a per is bizonyítja. Éljen a Független (tényektől is!)Magyar Bíróság!
szemlelo
2016. január 29. 16:27
Szóval akkor vegyük ténynek, hogy Magyarországon csak akkor kell tisztességesen viselkedni, eljárni, ha "törvényi és hatósági nyomás" nehezedik ránk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!