A Hosszú Katinka-ügyről

2016. január 13. 15:45

Az amerikai profizmus ütközött a magyar álamatőrséggel. Két egyformán sikeres útról van szó – éppen csak keverni nem szabad a kettőt.

2016. január 13. 15:45
Bencsik Gábor
Bencsik Gábor
Mandiner

Az egész országba beleakadt ez a Hosszú Katinka-ügy. Az ember szeretné érteni, de sajnos nem megy, mert a panaszos az igazság valószínűleg legfontosabb szálait nem bontotta ki és most már nem is fogja. Egyszerűen nem tudjuk, mi a baj, csak azt tudjuk, hogy Hosszú Katinka fantasztikus úszó, és valahogy meg kellene oldani, hogy megnyerje nekünk az olimpiát.

De ezért mégiscsak jó lenne érteni is a dolgot. Mivel biztosat nem tudunk, találgatni vagyunk kénytelenek. A megoldáshoz, mint legtöbbször, itt is annak föltételezése vihet közelebb, hogy nem igazság ütközik hamissággal, hanem az egyik részigazság a másik részigazsággal. Továbbá annak föltételezése, hogy – mint ilyen esetekben szinte mindig – a konkrét konfliktusok mögött rendszerszintű ellentétek húzódnak meg.

Egy ilyen rendszerszintű ellentét azonosítható is: az amerikai profizmus ütközött a magyar álamatőrséggel. De vigyázat: ez nem minőségi, eredményességi különbségtétel. Valójában két egyformán sikeres útról van szó – éppen csak keverni nem szabad a kettőt.

Az amerikai profizmus lényege, hogy az élversenyző minden létező szolgáltatást, technológiát, tudományos eredményt és szakmai segítséget megkap – ha (a szponzorpénzekből és versenydíjakból) megfizeti. Ha sikerül világklasszissá válnia, akkor nagyon sok pénzt tud keresni, minden tollvonásért, minden közéleti vagy médiaszereplésért sok pénzt kap – viszont minden költségét maga fizeti. Az edzőt, a gyúrót, a felszerelést, az uszodát, az utazást, a nevezési díjat – mindent. Ez egy tiszta üzleti rendszer.

A magyar – és nagyrészt egész Európában honos – félamatőr rendszer másként működik. Itt a versenyző csak a pályája elején fizet, akkor sem túl sokat, és ha már eljut az első osztályú szintig, onnan minden ingyen van a számára. Ha válogatott lesz, akkor még annyi pénzt is kap, hogy megél belőle, miközben az egyesülete – közvetve az állam – továbbra is fizeti az összes feltételeket. Aztán jönnek még különböző juttatások, autóhasználat, lakás, ingyen telefon, ez meg az, részben baráti alapon. A magyar világklasszis messze nem keres annyi pénzt, mint az amerikai profi, viszont nem is költ a sportra szinte semmit. Aki az olimpiai éremtáblázatokra pillant, láthatja, hogy a rendszer működik. 

A Hosszú-Tusup házaspár ebbe az ellentmondásba gabalyodott bele. Igénybe vették a hazai félamatőr státusz összes előnyét (jött is az eredmény), de mostanára már elvárják, hogy emellé az amerikai profi viszonyokat is teremtsék meg körülöttük, ide értve a reklámfilmekben való szereplés díjazását is. És ez így nem fair, ráadásul éppúgy lehetetlen, mint a baloldali közlekedésű országban egyes autóknak jobboldalon hajtani. 

De az olimpiai győzelem-várományos úszónőt most elugrasztani nem szabad. Ezt az egész konfliktust most valahogy jegelni kell Rióig, járni kell a tojástáncot. Azután viszont neki kell látni tisztázni a dolgokat. Ha sikerül, abból messzemenő következtetéseket lehet majd levonni.

Összesen 211 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vigyor
2016. január 14. 11:48
....ez végre egy eléggé összeszedett helyzetértékelés. Bár egy valamit továbbra is baromira hiányolok a hosszúgate-ből, a szakmai véleményeket a technikai kérdésekre, kell vagy nem kell, amit Hosszú felvetett (kamera, jégkád, magán masszőr, komplett stáb, egyebek) mert erről azóta sincs egy szó sem.
Zsusztina
2016. január 14. 08:09
Megpróbálom a hátteret bogózgatni, mert azt mindenki láthatja, hogy nem a szerződés volt a gond. A neten kesergélve Kazahsztánhoz fűződik leginkább a "tusup" szó. Lehet, hogy kazah színekben úszott Tusup korábban. Tud valaki erről valamit? Ami még érdekes, hogy Kazahsztán többségében muzulmán lakosú ország. Ha a muzulmán hit jelent Tusupnak valamit, akkor biztos nem érdektelen neki, ami egész Európában zajlik. De ez csak tapogatózás részemről. Tusupot amolyan hontalan embernek látom. A facebookon meg a twitteren nem az van, hogy ő amcsi, hanem az Iron Nation a "hazája".
2016. január 14. 08:02
Fél évvel az olimpia előtt egy ilyen bombát robbantani, több mint ostobaság. Az bűn. Nem hiszem, hogy Hosszú Katinka buta lenne, igy csak azt, hog tudatos lejáratásról van szó. Szomorú.
Dénia
2016. január 14. 08:01
Szerintem pontosan erről van szó. Neki jár minden állami támogatás a szövetségen keresztül, feltételek nélkül, de ő azért kapjon külön pénzt,ha szerepeltetni akarják a vb promofilmjében. Szerintem is erről van szó.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!