Hogy nézne ki Románia, ha Erdély egyszer sem szavazott volna?

2015. december 10. 11:05

Erdély szinte mindig másképp szavazott, mint az ország többi része, minden alkalommal a jobboldal javára billentve el a mérleg nyelvét. Egy erdélyi szavazatok nélküli Románia a mostani állapota helyett inkább Kazahsztánra, vagy Azerbajdzsánra hasonlított volna.

2015. december 10. 11:05
Mihai Codruț Nanu
Főtér

Egyik Facebookos barátom, akinek nem tetszett, hogy az erdélyiek eléggé belezavartak Ponta számításaiba, viccből azt javasolta, hogy a jövőben mi, Kárpátokon inneniek maradjunk otthon és többé ne politizáljunk, ha lehet.

Ha elvégezünk egy utólagos történészkedési gyakorlatot, azt láthatjuk, hogy ebben az esetben Romániát 1990-től mostanáig a PDSR, majd a PSD, Iliescu, Năstase, (Geoană) és Ponta vezette volna. A PSD-nek pedig nem 33-35 százalékos támogatottsága lett volna állandóan, hanem 50 és 55 százalék közötti. (…)

A 2014-es elnökválasztás újra megmutatta, hogy Erdély a Regát minden számítását felboríthatja, mind a képviselőjét, mind a szavazatok számát illetően. Erdély Nagyszeben polgármesterét, Klaus Johannist, a Keresztény-Liberális Szövetség (PNL–PDL) képviselőjét küldte a szorítóba. A baloldal megmaradt Victor Ponta árnyékában, akinek papíron kormányfőként jó eredményei voltak, de plagizált, és kiskirályai közül sokan állnak a DNA (Országos Korrupcióellenes Igazgatóság – a szerk.) célkeresztjében.

Pontának az első fordulóban 10 százalékos előnye volt (40,4 százalék állt 30,3 százalékkal szemben). Ezúttal is Erdélynek és a diaszpórának volt meghatározó szerepe. Az arány a második fordulóban megfordult. Johannis a legjobb eredményeket Szeben (80%), Kovászna (78%), Fehér (70%), Temes (67%) megyékben érte el. Elmondhatjuk, hogy Erdély szinte mindig másképp szavazott, mint az ország többi része, minden alkalommal a jobboldal javára billentve el a mérleg nyelvét. Látható, hogy a 2014-es elnökválasztási térkép megdöbbentő módon hasonlít az 1992-esre és az 1996-osra. Ami annak a jele, hogy a baloldalnak soha nem sikerült elcsábítania Erdélyt.

Egy erdélyi szavazatok nélküli Románia a mostani állapota helyett inkább Kazahsztánra, vagy Azerbajdzsánra hasonlított volna.

*

A szerző saját oldalán megjelent cikkét a Főtér fordította magyarra.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illesl
2015. december 11. 08:10
Két dolgot kellene megtanulni. A jövő keleten van, a románok hazaszeretetét. Miért maga a megtestesült rossz Kazahsztán, vagy Azerbajdzsán? Ott nem emberek élnek, s ami a trendeket illeti a jövő arrafelé lesz. Miért a kihaló, dekadens nyugat a zsinórmérce, ami felé kell hajazni, miért ismer mindenki nyugatra minden államot, de közben nem járt Romániában, Örményországban, vagy Szentpétervárott? Ami pedig a románok hazaszeretetét illeti, lehet, hogy kétséges eredetük, nyelvüket és érdekes módon szerezték, országgyarapításuk (különösen felénk) nagyon egyedi. De amit összeszedtek, szeretik, vigyáznak rá. A románokról sohasem hallottuk, hogy van egy Kinga Gönczovájuk, Zita Gurmaiuk, István Újhelyiük, Iván Fischerük vagy András Schifferük.
kulakman
2015. december 10. 18:25
A cím rossz " hogy nézne ki románia erdély nélkül" sehogy mert akkor elnyerné egykori önmagát!!!
Ellensúly
2015. december 10. 17:02
„Erdély szinte mindig másképp szavazott, mint az ország többi része.” Talán azért, mert valójában, a felszín alatt sosem volt – és talán sosem lesz – az országotok része.
packó_
2015. december 10. 12:37
Erdély pedig még soha nem szavazott. Elrabolták a tolvajok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!