Az Európai Unió egyetlen napot sem várt: újabb támadást indított Magyarország ellen
Súlyos következményekkel fenyegetőznek.
Az izraeliek hálával és elismeréssel hallgatták Szijjártó Péter külügyminiszter beszédét, aki jeruzsálemi látogatásakor, november 16-án „irracionálisnak” nevezte az EU döntését, hogy címkézze a Ciszjordániából és a Golán-fennsíkról származó termékeket.
„Izrael sajnálattal veszi tudomásul, hogy az EU politikai okok és a bojkottmozgalom által motiválva példátlan és diszkriminatív, az izraeli termékeket megkülönböztető lépésekhez folyamodik; épp akkor, amikor Izrael az összes polgárát veszélyeztető terrorhullám ellen küzd. Az izraeliek hálával és elismeréssel hallgatták Szijjártó Péter külügyminiszter beszédét, aki jeruzsálemi látogatásakor, november 16-án »irracionálisnak« nevezte az EU döntését, hogy címkézze a Ciszjordániából és a Golán-fennsíkról származó termékeket. Köszönjük, Magyarország!
Az izraeli termékeket megkülönböztető címkék nem segítik elő a közel-keleti békefolyamatot. Egyesek szerint a címkézés gazdasági hatása jelentéktelen lesz, és ez a lépés nem jelent bojkottot, de sok izraeli számára fájdalmas emlékeket idéz, amikor európai boltokban megkülönböztető címkéket látnak a zsidók által előállított termékeken. Különösen fájó, hogy csak Izraelt sújtja ez a bánásmód. Az EU kettős mércét alkalmaz. Több mint kétszáz más területi vita is folyik a világon. Az EU-n belül vagy annak szomszédságában is. Cinikus és alaptalan állítás, hogy ez pusztán technikai kérdés. Bár Izrael teljes mértékben tiszteletben tartja, hogy az EU-nak a saját vívmányait kell alkalmaznia, nagyon nehezen tekinthetne el attól a következtetéstől, hogy ez politikai lépés. Azt üzeni, hogy Izrael okolható a békefolyamat megrekedéséért, és ezért büntetést érdemel.
Izraelben nagyon nehéz elfogadtatni, hogy ez bármi módon segíthetne a béketárgyalások újraindításában. Az időzítés sem megfelelő, mert a Közel-Kelet forrong: Szíriában, Irakban, Líbiában és Jemenben is háború dúl. Ezek mágnesként vonzották az Iszlám Állam és a Hezbollah iszlamistáit, akik a civil lakosság válogatás nélküli mészárlásába kezdtek. Korábban sosem látott méretű menekültválság zajlik a szemünk előtt. Mindeközben az EU úgy döntött, hogy egy fogyasztóvédelmi törvény álcája alatt kvázi szankciókkal sújtja Izraelt, a régió egyetlen olyan államát, amely Európa eszméit követi és óvja. (...)
A címkézési ügy pusztán a figyelem elterelésére szolgáló fájdalmas lépés. Nem kétséges, hogy Európa jelentősen hozzájárulhat a közel-keleti békefolyamathoz, ehhez azonban félrevezetés és látszatintézkedések helyett szembe kell néznie a feladattal. A mostani lépések bizonytalanságot ébresztenek az EU jövőbeli szándékait és szerepét illetően, s akár az Európai Unió és Izrael Állam viszonyára is hatást gyakorolhatnak. A megfeneklett békefolyamat előrelendítése önmagában is épp elég hatalmas feladat.”