Mi is megdöglünk, de ez a kisebbik rossz
Kit érdekel, ha egyszer sivalkodnak a libsik, ajvékolnak a jóemberkedők?
Szabaduljunk meg a konzervatív Churchilltől, a háború utáni kereszténydemokratáktól, szociáldemokratáktól, akiknek a (nyugat)európai egységet és társadalmi békét, jólétet köszönhetjük. Vetkezzük le nyugati Európát az autoriter kelet új ruhájáért.
„A magyar kormányfő nekifeszülve tolja immár nem csak Magyarországot, hanem Európát is Nyugatról Keletre. Őserejét - Teheránban (is) megmondta -, abból a »sajátos magyar gondolkodásból« meríti, amelyet, mint Európa jövevény népének gyermeke kevercsel a keletről hozott bölcsességből és a nyugati racionalitásból.
Kemény bicepszet mutatnak mamelukjai is. A nyugati demokráciát meg kell szabadítani a liberális egyeduralomtól – mondta Schöpflin György, a Fidesz (a liberális parlamentarizmus szabályai szerint megválasztott) európai parlamenti képviselője. Nem is akárhol, hanem az Európai Néppárt által rendezett múlt pénteki budapesti konferencián. Véget kell vetni a liberális önhittségnek, aminek oka az a néhány nagy győzelem (a vallás háttérbe szorítása, a fasizmus és a marxizmus feletti diadal és a nemzet, az állam időleges korlátozása), amit ez az eszmerendszer aratott a XX. században – így a szolgalélek. Szabaduljunk meg a konzervatív Churchilltől, a háború utáni kereszténydemokratáktól, szociáldemokratáktól, akiknek a (nyugat)európai egységet és társadalmi békét, jólétet köszönhetjük. Vetkezzük le nyugati Európát az autoriter kelet új ruhájáért.
De: mi is volna ez a falra festett liberális Ördög? »A liberális olyasvalaki, aki ellenzi a beavatkozást mások ügyeibe: toleráns az eltérő nézetekkel és a megszokottól eltérő viselkedéssel szemben... történelmileg síkraszálltak azért, hogy az ember távol tarthassa embertársait saját életétől, s az egyén maximális teret kapjon, ahol élni és választása szerint boldogulni képes… A szociáldemokraták ugyanakkor egyfajta keveréket képeznek. Osztoznak a liberálisokkal abban, hogy elkötelezettek a kulturális és vallási tolerancia iránt..., hisznek a közjó érdekében végzett együttes cselekvés lehetőségében és erejében... A jó társadalomról alkotott szociáldemokrata vízió kezdettől fogva nagyobb szerepet szán az államnak és a közszférának.« Írta volt Tony Judt brit történész, aki a halála előtt, 2010-ben, még egy utolsó sóhajtással megpróbálta visszahelyezni jogaiba a szociáldemokrácia olyan értékeit, mint a társadalmi igazságosság, az egyenlőség, a közösség eszméje. Mint látni, liberalizmus és szociáldemokrácia átfedi egymást, bár a magyar bal nem jutott el a brit történészig, ha olvasná, talán nem gyűlölné a liberalizmust, s vele önmagát oly vehemensen, mint teszi.
Mert ez volna az az értékrend, ami maga lett »A Nyugat«, ami beépült a közjogi berendezkedésébe, szokásjogába, etikájába.”