„Többször járhat úgy az ember egy zöldségesnél, hogy bár frissnek látszik egy gyümölcs, csak a vásárlás után derül ki már otthon, hogy belül, a héja alatt teljesen el van rohadva. Az Univerity of Washingtonban kifejlesztett HyperCam megoldás ezen is tud segíteni. A héja alá láthatunk vele, így már eleve ki tudjuk szűrni a jövőben a hibás példányokat.
A HyperCam egy olcsón előállítható hiperspektrális kamera, ami a látható és láthatatlan infravörös fény hullámhosszain pásztázza egyszerre a kívánt objektumot és így készít róluk kívülről és "belülről" is felvételeket. Hasonló kamerákat már régóta használnak komolyabb ipari megoldásoknál, de azok több 10.000 dollárba kerülnek, míg a HyperCam kb. 800 dollárból előállítható, vagyis a hétköznapokban is felhasználható. Például egy bevásárlóközpontban a zöldséges standokon, de tervezik mobiltelefonhoz való miniatűr változatát, aminek az előállítása csak 50 dollárba kerülne.
A HyperCam nem lenne eredményes a hozzá kifejlesztett szoftver nélkül, ami összehasonlítja az adott tárgyat: mit lát a szemlélő kívülről a felületén és mit a kamera benne. De a fejlesztő mérnökök további felhasználási területekre is gondoltak, biometriás azonosításra is alkalmas, de a játékiparban is hasznosítható, a gesztusvezérlést lehet finomra hangolni vele. A HyperCam ugyanis képes az emberi bőr egyedi mintázatát is megörökíteni (vénák, bőrtextúra és mintázat). A tesztek során 99%-os valószínűséggel ismerte fel a benne szereplő embereket csupán a kezük alapján. Hogy mikor láthatjuk viszont a kereskedelmi forgalomban is az még kérdés, de a prototípusát további kísérletben folyamatosan tesztelik.”