Ők indulnak Potápi Árpád János körzetében
A térségben kifejezetten népszerű Potápi magasra tette a lécet: 1998 óta nem talált legyőzőre, zsinórban hétszer szerzett egyéni mandátumot.
Vona Gábor lényegében eltávolította magától az alelnökét és akcióját, önmagát „elszenvedő” félként jellemezte, mondván, nem tudta, mire készül Novák.
„Ahogy korábban is írtam, az, hogy a Jobbik néppártosodási kísérlete sikeres lesz-e, alapvetően függ attól, hogy az eredeti, radikális irányt támogató politikusokkal mi lesz a Jobbikon belül: mennyire szorulnak háttérbe, és mit kezd Vona Gábor egy-egy olyan akcióval, megnyilvánulással, ami veszélyezteti az új irányt. Az elmúlt két hét során mindkét kérdés napirendre került. Október közepén a Jobbik leváltotta eddigi frakcióvezetőit: Gyöngyösi Márton, Sneider Tamás, Volner János és Z. Kárpát Dániel munkáját Dúró Dóra, Lukács László és Staudt Gábor vette át. A leváltottak között látjuk azt a Gyöngyösi Mártont, aki 2012-ben listázni szerette volna a zsidó származású parlamenti képviselőket. Sneider Tamásról pedig legutóbb a lakossági fórumról kiszivárgott hangfelvétel után hallottunk sokat, amiben épp a Vona-féle néppárti fordulattal kapcsolatos aggályairól beszél, illetve arról, hogy e fordulat mennyiben tartalmi és mennyire csak kampány. Ezzel szemben Dúró Dóra és Staudt Gábor sokkal inkább megfelelnek a mérsékelt iránynak. Ez a csere azt vetíti előre, hogy a parlamenti frakció hajlik arra, hogy a kevésbé radikális képviselők határozzák meg a Jobbik országgyűlési jelenlétét, ugyanakkor egy-egy egyéni akció bármikor zavart okozhat.
Jó példa erre a párt alelnöke, Novák Előd október 25-i akciója, amikor a Szabadság téren álló szovjet emlékműről akarta eltávolítani a vörös csillagot, ám a helyszínen lévő rendőrök – némi dulakodás árán – megakadályozták ebben. Vona Gábor lényegében eltávolította magától az alelnökét és akcióját, önmagát »elszenvedő« félként jellemezte, mondván, nem tudta, mire készül Novák. Ebben az esetben ugyanakkor jól látszik az ellentmondás, ami a párt eddigi politikáját és politikusait, illetve a Vona-féle irányt feszíti: Vona Gábor egyetért a céllal, az eszközzel viszont nem. A párt mindig is radikális akcióiról volt híres, a pártelnök mégis úgy vélte, hogy ezzel Novák Előd »nem viszi előre az ügyet«. Vonának szembe kell néznie azzal, hogy az ilyen ügyek alapvetően határozzák meg a Jobbik médiamegjelenését, és a(z egyelőre) következmények nélkül maradt akciók állandó kockázatot jelentenek számára.
Az elmúlt hónapok alapján azt látjuk, hogy a Jobbik könnyen lebénul egy váratlan helyzet esetén – mint amilyen a menekültügy volt –, és hogy a pártelnök nem egészen kontrollálja pártjának képviselőit. Mindkét gyengeség nagyon komoly gátja annak, hogy a Jobbik tényleges kihívója legyen a Fidesznek a közeljövőben.”