Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Az ötlet szerint magánbefektetők (és/vagy külföldi állami szponzoraik) 30-50 évre lízingelnének egy lakatlan területet egy országtól, és ott felépítenének egy új várost, piacbarát szabályozással és szabad bevándorlással.
„Az új Hongkongok (vagy Szingapúrok) létrehozásának ötlete nem most született. Paul Romer amerikai közgazdász már évek óta kampányol a »charter city« (talán »alapítványi város«-nak fordítható) gondolatával (itt a kötelező TED videó). Az ötlet szerint magánbefektetők (és/vagy külföldi állami szponzoraik) 30-50 évre lízingelnének egy lakatlan területet egy országtól, és ott felépítenének egy új várost, piacbarát szabályozással és szabad bevándorlással. Eddig csak fejlődő országok merültek fel, mint potenciális bérbeadók – most Honduras tűnik a legesélyesebbnek, de ott is vannak bőven problémák és kételyek a projekttel kapcsolatban.
Az EU-ra nem jellemző a libertariánus beütésű kísérletezgetés, de ha nagy számban érkeznek menekültek/bevándorlók, ez változhat. Az EU bérbe vagy megvehetne egy elhagyatott marokkói tengerpartot, valamelyik szigetet a Zöld-foki szigetekből vagy mondjuk St. Helenát ha valami távolabbit szeretne. A bevándorlók vállalnák a törvények betartását, de azokat nem változtathatnák meg - aki ezt nem tartja be az büntethető/kitoloncolható a független bíróságok döntése után. A törvények és a rendőrök mondjuk angolok lennének, a katonaság dán, az üzleti szabályozás új-zélandi, hogy ne csak EU-s inputok legyenek. Az alapvető fizikai infrastruktúrát az EU építhetné ki, és a piacbarát, stabil jogrendszer és az olcsó munkaerő vonzaná a befektetőket.