Most, hogy Ausztria és Dánia után a németek is a határellenőrzés ideiglenes visszaállítása – értsd: a határ lezárása – mellett döntöttek, lehet, hogy elbúcsúzhatunk az elmúlt években megszokott szabadságtól, amivel az EU-n (pontosabban: a Schengen-zónán) belül utazhattunk. A határok nélküli Európától. Hogy csak átmenetileg, huzamosabb időre, esetleg végleg? Ezt ma még nehéz lenne megmondani.
Hogy mennyire volt bölcs dolog Angela Merkel minden szírt befogadunk nyilatkozata, meg tapssal fogadni Münchenben a migránsokat szállító vonatokat, azzal most ne foglalkozzunk. De meg lehet-e menteni a határok nélküliség mind praktikus, mind szimbolikus szempontokból nagy jelentőségű vívmányát? Számunkra pláne fontos kérdésről van szó, nem értékelhetjük elég nagyra, hogy határellenőrzés nélkül mehetünk Szlovákiába és Szlovéniába, az ott élők pedig szintén ellenőrzés nélkül Magyarországra – és milyen jó lenne, ha a romániai (aztán a horvát, a szerbiai, és talán egyszer az ukrajnai) határon is ugyanez lenne már a helyzet.