Az adófizetők nyögik majd az újabb kormányzati blöff terheit

2015. július 02. 08:56

Azt már most tudni lehet, hogy a XXXIII. nyári játékok megrendezésének jogáért elindul Boston, Párizs, Hamburg és Róma, sőt, még az is lehet, hogy keleti barátaink, az azeriek is beszállnak a versenybe.

2015. július 02. 08:56
Kate Beckett
Ténytár

A szakemberek az utolsó, gazdaságilag nem veszteséges olimpiának az 1984-est tartják, amelyre Los Angeles egyedüliként pályázott. A görög csődközeli helyzet egyik közvetett előzménye és okozója a 2004-es athéni olimpia, amelynek elhagyatott, szétrohadó létesítményei szomorú emléket állítanak egy felesleges, átgondolatlan és pazarló álomnak. De a 2020-as olimpiát rendező Tokió is abban a szakaszban jár, amikor az elszabadult költségek miatt be kell húznia a kéziféket, egyszerűsítik a fő stadion szerkezetét, és néhány helyszínt is máshova tesznek.

A PwC mérhetetlenül derűlátó forgatókönyve persze fűt-fát ígér: munkahelyeket, a GDP és a versenyképesség növekedését, no és persze Magyarország és a főváros ismertségének, jó hírének erősödését. Igen ám, csakhogy a tanulmány (pontosabban annak a nyilvánosság számára is megismerhető része) jócskán alábecsüli a rendezési költségeket, számos szempontot nem vesz figyelembe, és kizárólag a legoptimistább verzióra épít. Évi 3 százalékos gazdasági növekedéssel, stabil inflációval, a költségek tarthatóságával és ideális politikai és társadalmi támogatottsággal számol. Ugyanakkor szemérmesen hallgat arról, hogy egy olimpia kezdeti költségét átlagosan 179 százalékkal lépték túl. Ezzel az átlaggal számolva a végleges költség Magyarország esetében 1385 milliárd forintot jelentene, ami még visszafogott becslés ahhoz képest, ami az utóbbi olimpiákat jellemezte, és amelyeknél a végleges költségek háromszorosan vagy akár négyszeresen is túllépték az eredeti terveket.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 11 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
röviden
2015. július 02. 11:07
1916-ban a frontról szervezték a felkészülést '20-ra, a már elnyert Olimpiára. Most egy árnyalattal jobban állunk, a kisszerű kishitűséget leszámítva.
néhai Ch.Pilot
2015. július 02. 10:42
Szóval az Olimpia MINT OLYAN Magyarország számára csakis-és-kizárólag-rossz lehet. De vakkor minek veszünk részt az olimpiákon? A sok sportoló (ezek éveken át tartó felkészítése) és kísérő, edző gyúró, a közvetítések költségei mind mind ráfizetés, pozitív hatása nincs(?). Kérden én Kate Beckett (aki most itt mekeg), miért nem egyenesen azt javasolja, hogy lépjünk ki a nemzetközi olimpiai mozgalomból és soha többet ne is induljunk olimpiákon? Érdekes, hogy mihelyt az Orbán-kormány szeretne olimpiát, a ballib csőcselék azonnal ellenkezni kezd! Komcsi kormányok idején meg BOM-ok alakulnak (Budapesti Ölimpiáért Mozgalom - 2002 vagy 2003), és gőzerővel lobbiznak Olimpiarendezés mellett. Ők nem csatlakoznának egy jobboldali kormány által megpályázott és esetleg megrendezett(!) Olimpioához, de elvárják, hogy őhozzájuk csatlakozzanak. Álszent hazaárulók! Én szívből kívánom, hogy az Orbán-kormány sikeresen pályázzon a 2024-es olimpiára és meg is rendezze azt!
Box Hill
2015. július 02. 09:46
A folyamatos honvédelmi kiadás is 50%-ban blöff. Egy háborút ugyanis egyszerre csak az egyik fél nyerheti meg. A másik fél honvédelmi kiadása tehát blöff volt. Vagy: Minden egyes árajánlat, amely nem nyeri el a munkát, blöffnek tekinthető szerzőnk eszmefuttatása szerint. Holott a versenygazdaságnak ez a blöff a motorja.
ördöngös pepecselés
2015. július 02. 09:08
Boston, Párizs, Hamburg és Róma mind csődre vágyik Kate Beckett elvtársnő de te ettől még választhattál volna tisztességes magyar nevet is
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!