Húsz éve nem dolgozom ott. Húsz éve megkérdezik tőlem, hova tűnt Chrudinák Alajos, és miért nincs Panoráma. Húsz éve tervezem, hogy megírom, amit eddig nem írtam meg.
Kezdjük Chrudinák Alajossal, akit a szakma és a barátai leginkább csak Alinak szólítanak. Hosszú évekkel ezelőtt visszavonult vidékre, ritkán vállal előadást. Ebben a mai csodálatosan egynemű világban Chrudinák Alajosra nincs szükség. Hiszen mindenki folyékonyan beszéli az arab dialektusokat, mindenkinek elsőrangú palesztin kapcsolatai vannak, és nemzetközi díjakat nyernek dokumentumfilmjei.
Chrudinák Alajost és a Panorámát természetesen nem véletlenül száműzték a képernyőről, Közép-Kelet Európa legnagyszerűbb külpolitikai magazinműsorát valósággal kivégezték.
Az időpont: 1994 nyara. Közvetlenül az MSZP győzelmével zárult választás után.
Ott ültünk a Szabadság téri épületben, a Külpolitikai Főszerkesztőség nagyobbik szobájában. Vagy negyvenen, de az is lehet, hogy többen. Fiatal szerkesztő-riporter voltam, a határon túli magyarság magazinját, a Magyarokat szerkesztettem. És többedmagammal pontosan tudtam: Alinak és nekünk nem felejtették el, hogy a nemrégiben befejeződött választási kampányban nem a Magyar Szocialista Párt szekerét toltuk.
Akkoriban azt mondták, hogy Horn Gyula egy-két embernek és műhelynek megbocsátott az MTV-ben, de a Panorámának és Chrudináknak nem kegyelmez. Nem felejtette el, hogy a Panorámában megszólaltattunk egy idős embert, akit 1956-ban egy Horn Gyulára kísértetiesen hasonlító pufajkás szájba rúgott. Az ilyesmit bizonyítani ennyi idő távlatából aligha lehetséges, homályban marad az igazság, pontosan úgy, ahogyan Horn Gyulának is volt annyi esze, hogy ha kiadott is mészárlási parancsot a Panoráma ellen, szóban és közvetítőkkel tette. Elvtársi suttogással, selyemzsinóros mondatokkal. Így ment ez akkoriban.
Szóval, ott ültünk a nagyszobában, nyílt az ajtó, belépett az MTV új elnöke, Horváth Ádám és Székely Ferenc alelnök. Valamint Chrudinák Alajos. Főleg Horváth vitte a szót, és nem különösebben udvariaskodott: bejelentette, hogy a Külpolitikai Főszerkesztőséget átalakítják és Chrudinák Alajost kiküldik Ammanba közel-keleti tudósítónak. Ezután Ali beszélt, mindenkinek megköszönte a munkában együtt töltött éveket. Szomorú pillanat volt, hiszen mindannyian tudtuk, hogy innen nincs visszaút. Pedig a műsor akkor már világpolitikai rangra emelkedett, és ebben semmi túlzás nincs. Chrudinák fedezte fel Tőkés Lászlót, és ezzel gerjesztette a romániai változásokat. A Panoráma mutatta be a magyar és európai közvéleménynek Václav Havelt, Mihály királyt, a Panoráma törte meg a hallgatást az erdélyi magyarokról. Chrudinák Alajos korának legjobb külpolitikai riportereként személyesen ismerte az arab világ vezető politikusait. Arafattal, Kadhafival, de akár Simon Peresszel, Jichák Samírral készített interjúit ma is tanítani kellene. Bátor, karizmatikus tudósítóként, élete kockáztatásával készített filmeket a háborús Libanonról, az iraki-iráni fronton történtekről, a palesztin-zsidó viszályról.