Robban-e a puliszka?
A legjobb politikai barométer a világban a román politika mozgása: ahová áll, ott mindenképpen fordulat várható.
A nemzetközi tapasztalatokat is figyelembe vevő javaslatunk a bűnüldözés mellett a közérdek- és a bejelentővédelem, a korrupciós helyzetek rendszerszintű feltárása és az intézményi felelősségek megállapítása terén is fontos szerepet szán a szervezetnek.
„Számos nemzetközi példa is a szemünk előtt lebegett. A hasonló román intézmény eredményei még a magyar médiát is megtöltik. A közelmúltban a román korrupcióellenes ügyészség, a DNA a regnáló miniszterelnök, Victor Ponta ellen emelt vádat korrupció gyanújával! Az elmúlt években egy egész kormányra való minisztert és jó néhány képviselőt, szenátort, helyi hatalmasságot citáltak bíróság elé és ítéltettek el pártállásuktól függetlenül. A nemzetközi tapasztalatokat is figyelembe vevő javaslatunk a bűnüldözés mellett a közérdek- és a bejelentővédelem, a korrupciós helyzetek rendszerszintű feltárása és az intézményi felelősségek megállapítása terén is fontos szerepet szán a szervezetnek.
Az általunk javasolt intézmény két lábon áll. Egyfelől a korrupcióellenes ügyészség átveszi a korrupciós bűncselekmények üldözésének feladatát az impotens ügyészségtől, és ezen a területen gyakorlatilag kizárólagos jogkört kap. Megtámogatva erős nyomozati jogosítványokkal, valamint a külső és belső függetlenség garanciáival. A korrupcióellenes főügyész független, elszámolással csak a parlamentnek tartozó közhivatalnok. Beosztott ügyészei pedig az intézményen belül is alig, csak rendkívül alapos indoklással és a nyilvánosság számára megismerhető módon utasíthatók – elkerülendő a jelenlegi helyzetet, melyben gyakorlatilag az egész ügyészi szervezet korrupcióellenes tevékenysége megbénítható egyetlen személy révén.
A korrupcióellenes ügyészség feletti politikai befolyás kiszűrését szolgálja a civil ellenőrző bizottság is, amely a tudomány, a jogi szakmai szervezetek és a civil antikorrupciós szervezetek delegáltjaiból áll össze, és meg tudja nyomni a vészcsengőt, ha külső vagy belső befolyásolás kísérletét tapasztalja.
A korrupcióellenes ügyészség másik fontos egysége a szervezeten belül felállítandó közérdekvédelmi hivatal. Ennek feladata a korrupciós helyzetek feltárása, az intézményi – a büntetőjog eszközeivel nehezen üldözhető – felelősségek megállapítása és szankcionálása, valamint a közérdekű bejelentők védelme.”