Parlamenti hatékonyság

2015. március 06. 07:44

Az igazi hatékonyság az lenne, ha a különböző törvényeket minél szélesebb és valóságos társadalmi vita készítené elő, s minél több párt, közéleti erő, szakmai szervezet hozná meg.

2015. március 06. 07:44
Ugró Miklós
Magyar Nemzet

Szóba került még, hogy a kisebb parlament olcsóbb lesz, kevesebb anyagi megterhelést jelent majd az országnak. Ezt elmondták hangosan, majd csendes tárgyilagossággal cáfolták is: a kevesebb képviselő mellett a frakciók kénytelenek lesznek nagyobb létszámú szakembergárdát alkalmazni, nehogy már a kisebb törvényhozás a szakszerűség rovására menjen! Mert kell-e bizonygatni, hogy a kevesebb képviselő kevesebb területen járatos és hiányos ismereteit külsős szakértők alkalmazásával kell kiegészíteni! Minő szerencse, hogy hazánk bővelkedik szakértőkben, akik nemcsak értenek mindenhez, de függetlenek is, akik bármely tényt, állítást, elméletet képesek tudományosan alátámasztani vagy megcáfolni, az őket alkalmazó párt »igazságának« megfelelően. A frakcióknak a jelek szerint kommunikációs és informatikai tanácsokra van a legnagyobb szükségük – legalábbis ezekre adják ki a legtöbb pénzt –, de szívesen költenek rendezvényszervezésre, autóbérlésre és jogi szolgáltatásokra is. Hogy valamely törvény előkészítéséhez az azzal összefüggő szakterületről kérnének felvilágosítást vagy tanácsot, arra kevesebb példa van.

Végső soron ez is egyfajta hatékonyság, hogy a kisebb parlament is ugyanannyi, netán több közpénzt oszt szét az üzletfelek, a haverok, a holdudvar között, mint az egykori nagy és túlméretezett. Az igazi hatékonyság az lenne, ha a különböző törvényeket minél szélesebb és valóságos társadalmi vita készítené elő, s minél több párt, közéleti erő, szakmai szervezet hozná meg. S ezen semmiképpen nem kéne spórolni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mich
2015. március 06. 17:45
Simicska Miklós: "...minél szélesebb és valóságos társadalmi vita készítené elő..." ...és minél hosszabb és terméketlenebb... tehát most már nem fontos, hogy megváltoztassuk a Gturcsánytól és bajnaitól átvett országot, hogy ötről a hatra jussunk...?! Mások közben az elmúlt 70 évet akarják "végkép eltörölni", mindenestől ...
egyetmondok
2015. március 06. 15:22
Azt még értem,ha valaki azt gondolná, hogy minél szélesebb körben kell vagy érdemes egyeztetni,de hogy ez a széles kör "hozza a törvényeket"...,hát én maradnék annál, hogy ez legyen csak a legitim parlamenti többség dolga és felelőssége. A hatalommegosztás ne arról szóljon, hogy a törvényhozás felelőssége csökkenjen.
Tintamin
2015. március 06. 12:34
Basszus, ez a cikk tényleg a Magyar Nemzetben jelent meg???
madarasi.abel
2015. március 06. 10:47
A gyors döntések krízishelyzetben fontosak. Ám a parlament dolga nem a tűzoltás, hanem olyan törvények kidolgozása, melyek átgondoltak (vagyis kielemezték a várható hatásait), és a közösség által elfogadottak (anélkül a legjobb törvény is károssá válik). A kormány, az más, nekik van úgy, hogy kapkodniuk kell. De azért ne mossuk össze a két dolgot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!