Tarsoly még parlamenti belépőkártyát is kapott a Miniszterelnökségtől. Visszakérdezünk: miért engedtek kormányuk közelébe brókereket a fideszesek?
„Szépen lassan tehát összeállt a fideszes narratíva. Eszerint egyrészről vannak a keményen dolgozó kisemberek (KDK), szocialisták által támogatott a csaló brókerek és az okos kormány. A történet évekkel ezelőtt indul, amikor a szocialisták elkezdtek szemet hunyni a pénzügyi korrupció fölött, a kormányuk közelébe engedték a brókereket, illetve saját embereiket a brókerek közelébe.
A szocialisták által segített, támogatott csaló brókerek lebuktak február elején, ekkor az okos kormány legokosabb embere, Orbán Viktor a Buda-Cash bedőlése után úgy döntött, hogy ki kell menteni a közpénzt a csaló brókerektől, ha van náluk közpénz. Ezt minden minisztériumnak magának kellett megvizsgálnia. A Szijjártó-féle KüKüm meg is vizsgálta, majd március 5-én határozott róla, hogy a szárnyai alatt működő MNKH 3,8 milliárdnyi állampapírját kiveszi a cégből. Ezt március 9-én tették meg, amikor is készpénzben megkapták az összeget.
Az okos kormány tehát megvédte a keményen dolgozó kisemberek gonosz szocialisták és csaló brókerek által veszélyeztetett közpénzét, most pedig készül tételesen megbüntetni ezeket a csaló brókereket egy szokásosan Fidesz-szagú, huszárvágás-jellegű személyre szabott büntetőtörvénnyel.
Ehhez képest
Volt nekem a minap öt kérdésem, amire próbáltam választ kapni. Lássuk hogy állnak ezek a mítosz és a valóság tükrében.
1. Oké, hogy »időben kimentették«, de miért volt egyáltalán közpénz brókercégnél?
A magyarázat szerint a Quaestor vállalta a legjobb feltételekkel a minisztériumhoz köthető állami cég pénzének »parkoltatását«. Törvénytelenség valóban nem történt, lehet ott tartani az ilyen cégek pénzét. Kérdés viszont továbbra is, hogy mi szükség volt rá, ha egyszer az államkincstárnál ugyanilyen feltételekkel tarthatták volna a pénzt. Ezzel a megoldással egy valaki járt jól: a Quaestor és Tarsoly Csaba.
2. Oké, hogy »időben kimentették«, de mi van azokkal a keményen befektető kisemberekkel, akik a bennfentes információ hiányában nem tudták időben kimenteni? Hányan vannak a olyan kormányközeli vállalkozók, stb., akik a kormány bennfentes információjának farvizén szintén »időben ki tudták menteni« a pénzüket? Mennyire játszott szerepet a bedőlésben az, hogy ezek a szereplők kivették a pénzüket?
Az érvényes fideszes narratíva szerint a kormány csak március 9-én a bedőlés napján értesült a Quaestor problémájáról, tehát nem rendelkezett bennfentes információval, a korábban meghozott intézkedéseit csupán az események, hírek figyelemmel követése és az azokból leszűrt információk alapján hozták meg, csak úgy, mint a keményen dolgozó kisemberek. érdemes azonban itt megjegyezni, hogy a Quaestorról szó sem volt március 9-ig a sajtóban, ráadásul miközben a KDK nem tudták kivenni a pénzüket, a kamucsőd miatt a kifizetések folyhattak tovább, ki tudja meddig. Egy nyilvános kivétlista az utolsó napokból sokat lendítene az ügy megvilágításán, persze ilyesmire aligha számíthatunk.
3. Miért nem jelentett még mindig csődöt a 150 milliárdot csaló Quaestor? Miért vannak szabadlábon a vezetői, miért nem hallgatták ki őket? Miért nem zárt be és foglalt le mindent a rendőrség?
Oké, végre, három hét után lecsukták Tarsolyt. Ideje volt. 150 milliárdot csalt a szentem, hát ezt mindenkinek ki kellett hevernie. Ez alatt az idő alatt gyakorlatilag azt csinálhatott a cégével, amit akart, például átíratta az egész hóbelevancot egy Orgován Béla nevű strómanra. Amilyen gyorsan és példásan járt el a rendőrség és az ügyészség a politikailag nem kifejezetten érintett Buda-Cash ügyében, olyan lassan és nyögvenyelősen ment ez a Quaestorral kapcsoaltban – bár szerintük marha gyorsak, eredményesek és pontosak voltak. Szerintem én is nagyszerű munkaerő vagyok.
4. Aztán Hava Nikita kérdése: »vajon mennyire torzítja a statisztikákat az, hogy az állam állami cégeken keresztül beteszi egy brókercégbe a közpénzt, ami ebből állampapírokat vásárol milliárdos tételben. És most csak egy eset derült ki, pedig kismillió állami cég van.«
Erről a vonalról még mindig nem tudok közelebbit mondani, bevallom, nem igazán értek hozzá, mindenesetre érdekes kérdésnek tűnik.
5. Végül: miért a szocialistákra mutogat a kormány, miközben 2010 óta teljes kontroll alá vonta (adott esetekben megszüntette, átalakította az összes olyan szervet, aminek feladata lenne az ilyen csalások felderítése?
Talán ez a legdühítőbb a fideszes kommunikációban. Vegyük sorba. A Fideszt az érdekli például, hogy a szocialista kormányok miért hunytak szemet a pénzügyi csalás fölött. 205-ben kérdezik ezt, amikor pontosan öt éve annak, hogy a Fidesz kétharmados többségével olyan törvényt hoz, amilyet akar, és gyakorlatilag az összes fontosabb szervet Orbánhoz hű emberekkel töltötte fel, legyen szó az ügyészségről, a jegybankról vagy az alkotmánybíróságról. Öt év lett volna rá, hogy a Fidesz ne hunyjon szemet a csalás fölött. Minden lehetséges eszköz ott volt a kezükben. Nem sikerült. Biztos a Gyurcsány miatt.
Mit keresnek a szocialisták emberei a brókercégek hálózatában? – kérdezi ismét a Fidesz. Nem tudjuk, kire gondolnak, de azt tudjuk, hogy Mikuska Zoltán, Tarsoly személyi titkára és Polt Péter főügyész lányának kedvese korábban a Miniszterelnökségnél dolgozott.
Miért engedtek kormányuk közelébe brókereket a szocialisták? – kérdezi a kormánypárt az ETO Parkra mutogatva, amire Tarsoly 2005-ben kapott 17 milliárdos hitelt az MFB-től. Eközben viszont nagyon nehéz lenne tagadni, hogy ha Tarsoly jóban is volt Gyurcsányékkal, 2010 óta sokkal jobb kapcsolatot ápolt a Fidesszel, mint a szocikkal valaha. A moszkvai vízumközpont üzemetletésével a Quaestor benne volt a keleti nyitásban, Tarsoly Szijjártóval különösen jó viszonyt ápolt, az ETO miatt pedig a miniszterelnökkel is jóban volt. Még parlamenti belépőkártyát is kapott a Miniszterelnökségtől. Visszakérdezünk: miért engedtek kormányuk közelébe brókereket a fideszesek?
Így állunk tehát március végén. Az egyértelműen fideszes kötődésű Tarsoly három hétig szabadlábon alakítgathatta a 150 milliárdos csalást elkövető cége ügyeit, miközben a Fidesz unalomig ismert módon egyrészt ráfogja az öt évvel ezelőtt elbukott kormányokra az ügyet és megkezdi szokásos gyűlöletpolitikáját egy csoport felé, amelynek csak egy része érintett a mostani botrányokban.
Bűzlik az egész ügy.”