Mélyütés Európa gazdaságának a német és francia válság
Nincsen stabil kormányzás Európa két vezető országában.
Makrogazdasági mutatóink közül alig találni olyat, amelyben ne következett volna be éles, pozitív fordulat. A jelek szerint – legalább néhány éves távlatban – sikerült tartós növekedési pályára állnunk úgy, hogy nem kellenek a költségvetési megszorítások.
„Persze a történethez tartozik, hogy lassan két esztendeje megindult a gazdasági kibontakozás Magyarországon. Makrogazdasági mutatóink közül alig találni olyat, amelyben ne következett volna be éles, pozitív fordulat. A jelek szerint – legalább néhány éves távlatban – sikerült tartós növekedési pályára állnunk úgy, hogy nem kellenek a költségvetési megszorítások. Stabilak a pénzügyeink – történelmi mélyponton a jegybanki alapkamat, nincs infláció, csődkockázati mutatónk alacsony szinten, finanszírozási helyzetünk folyamatosan javul –, államháztartási hiányunk tartósan az uniós kulcsszint alatt tartózkodik.
Ki emlékszik már arra, hogy Magyarország európai uniós tagságától kezdve kilenc éven át – a leghosszabb ideig (!) az EU-ban – szégyenpadon ült, mert egyfolytában elszállt a költségvetési deficitje.
Magyarország most azért jó sztori, és ennek örülni kellene az ellenzéki padsorokban is, mert valódi pénzügyi katasztrófát került el azzal, hogy a kormány, a Magyar Nemzeti Bankkal karöltve, idejében véghez vitte a devizahitelek forintosítását. Olyan rangos gazdasági lap, mint az Economist vagy a Financial Times is dicsérte cikkeiben a magyar kormányt, hogy idejében lépett, és megvédte a magyar lakosokat a svájci jegybank januári döntésének következményétől.
Szó se róla, ez itt még nem Ausztria, felzárkózó ország vagyunk. Miként azt – pont az MNB által szervezett Lámfalussy-konferencián – Ewald Novotny osztrák jegybankelnök aláhúzta, ha a kelet-közép-európai régió államai, így hazánk is, csupán évente egy százalékkal bővülnek gyorsabban, mint a fejlett nyugati országok, akkor csak 2060-ra érjük be őket. A folyamat felgyorsítása érdekében a térség országainak az eladósodás ellen erélyesen fel kell lépniük: a beruházásokat, a hitelezést szükséges sürgetniük. Magyarországgal kapcsolatban pedig úgy vélekedett: az MNB és a kormány optimistábban látja az ország helyzetét, mint a Nemzetközi Valutaalap, ő maga azonban a jegybank véleményében osztozik.”