Magyarország, a „jó sztori”

2015. február 04. 07:38

Makrogazdasági muta­tóink közül alig találni olyat, amelyben ne következett volna be éles, pozitív fordulat. A jelek szerint – legalább néhány éves távlatban – sikerült tartós növekedési pályára állnunk úgy, hogy nem kellenek a költségvetési megszorítások.

2015. február 04. 07:38
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Persze a történethez tartozik, hogy lassan két esztendeje megindult a gazdasági kibontakozás Magyarországon. Makrogazdasági muta­tóink közül alig találni olyat, amelyben ne következett volna be éles, pozitív fordulat. A jelek szerint – legalább néhány éves távlatban – sikerült tartós növekedési pályára állnunk úgy, hogy nem kellenek a költségvetési megszorítások. Stabilak a pénzügyeink – történelmi mélyponton a jegybanki alapkamat, nincs infláció, csődkockázati mutatónk alacsony szinten, finanszírozási helyzetünk folyamatosan javul –, államháztartási hiá­nyunk tartósan az uniós kulcsszint alatt tartózkodik.

Ki emlékszik már arra, hogy Magyarország európai uniós tagságától kezdve kilenc éven át – a leghosszabb ideig (!) az EU-ban – szégyenpadon ült, mert egyfolytában elszállt a költségvetési deficitje.

Magyarország most azért jó sztori, és ennek örülni kellene az ellenzéki padsorokban is, mert valódi pénzügyi katasztrófát került el azzal, hogy a kormány, a Magyar Nemzeti Bankkal karöltve, idejében véghez vitte a devizahitelek forintosítását. Olyan rangos gazdasági lap, mint az Economist vagy a Financial Times is dicsérte cikkeiben a magyar kormányt, hogy idejében lépett, és megvédte a magyar lakosokat a svájci jegybank januári döntésének következményétől.

Szó se róla, ez itt még nem Ausztria, felzárkózó ország vagyunk. Miként azt – pont az MNB által szervezett Lámfalussy-konferencián – Ewald Novotny osztrák jegybankelnök aláhúzta, ha a kelet-közép-európai régió államai, így hazánk is, csupán évente egy százalékkal bővülnek gyorsabban, mint a fejlett nyugati országok, akkor csak 2060-ra érjük be őket. A folyamat felgyorsítása érdekében a térség országainak az el­adósodás ellen erélyesen fel kell lépniük: a beruházásokat, a hitelezést szükséges sürgetniük. Magyarországgal kapcsolatban pedig úgy vélekedett: az MNB és a kormány optimistábban látja az ország helyzetét, mint a Nemzetközi Valutaalap, ő maga azonban a jegybank véleményében osztozik.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agricola
2015. február 04. 16:56
A kamatszintekkel kapcsolatban az ÁKK új vezére elmondta: 2012-ben kevesen hitték volna, hogy a 3 hónapos hozam a jegybanki alapkamat alá megy. Hazánkban a kamatteher a GDP 4 százalékára rúgott (Németországban fele volt), ezért fontos, hogy minél olcsóbban lehessen finanszírozni az adósságot. Ugyancsak ezen okokból kedvező, hogy a magyar államkötvények hozama is számottevően csökkent - az 5 éves eurókötvény-hozam 2 százalék alatt van. A német hasonló államkötvények hozamszintjével való összehasonlításban a kamatfelár 200 bázispont alá csökkent, ami azt mutatja, hogy a befektetők magasabbra értékelik hazánkat, mint például a hitelminősítők. A piac tipikusan olyan, amilyen felminősítés előtt szokott lenni.
madarasi.abel
2015. február 04. 13:35
Minden nagyon szép, minden nagyon jó, csak az adósság növekszik folyamatosan. http://hu.wikipedia.org/wiki/Magyarorsz%C3%A1g_%C3%A1llamad%C3%B3ss%C3%A1ga#mediaviewer/File:Hungarian_government_debt-2004-.png
Viator
2015. február 04. 10:47
És mennyivel jobb lenne a helyzet, ha az a Gyurcsány nevű rágcsáló nem adósította volna el teljesen az országot (55-ről 80%-ra növelve annak mértékét)!
ppix
2015. február 04. 10:40
"növekedési pályára állnunk úgy, hogy nem kellenek a költségvetési megszorítások." Másról se szólt az elmúlt 4 év, mint a megszorításokról. Nagyjából évi 1000 milliárdos nagyságrendben. Ezek többsége ugyan a vállalati szektoron keresztül, de a lakosságon csapódott le... Hol él ez az ember???
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!