Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Az az egy dolog biztos, hogy még Németország sem képes – nemhogy a közép-európai régió országai – egyedül érvényesülni a 21. századi világpolitikában.
„Ezek fényében a mostani villámlátogatás nagyobb részben egy jutalomfalat azért, hogy beáll a magyar külpolitika a megfelelő irányokba. Kisebb részben pedig a Berlin által elképzelt ukrán válságkezelési modell fontosságát fogja mutatni a magyar politikai döntéshozók számára: az orosz-kérdésben egyre határozottabbá váló Merkel ennél egyértelműbben nem tudná kifejezni a pávatáncoló magyar miniszterelnökség felé, hogy mi a »közös« európai érdek.
Itt érdemes még egy szóra megállni, mert komoly félreértések vannak az »érdekek« kapcsán. Persze ennél klasszikusabb probléma nincs is az emberiség számára, mint hogy valóban az-e az érdekem, amit kimondok; vagy mást mondok, mint amit gondolok; esetleg nem az én érdekem, de mégis annak vélem, így pedig másnak hoz eredményt, ha magaménak tartva azt képviselem. Valahogy ezekben az útvesztőkben kóvályog ma a magyar politikában az »európai érdek«. Erre mondaná a szakértők fele, hogy mivel Európa sincs, így érdeke sincs. A másik fele pedig, hogy amíg nem kezdjük el valósnak tekinteni az álmot, addig fel sem tud épülni.
Az az egy dolog biztos, hogy még Németország sem képes – nemhogy a közép-európai régió országai – egyedül érvényesülni a 21. századi világpolitikában. Ekkor két választás adódik: megpróbálni mégis a széllel szembe menni, majd a maradék gazdasági autonómiát, nemzeti szuverenitást is csúnyán elveszteni. A másik lehetőség, hogy az autonómia önkéntes korlátozása mellett bizonyos hatásköröket elkezdünk közösen gyakorolni, mert együtt még képesek az államok a többi szereplőre kényszeríteni valamit az akaratukból. Magyarország számára ez utóbbit jelenti az »európai érdek«. Reméljük, hogy ez a Merkellel való beszélgetés közben is felmerül vezetőinkben.”