Jalta

2015. február 10. 19:58

Aligha tagadható tehát, hogy Mohács és Trianon után újra történelmi jelentőségű kritikus elágazási ponthoz érkeztünk.

2015. február 10. 19:58
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A Jalta óta domináns »amerikai birodalom« most arra törekszik, hogy potenciális riválisait destabilizálja és a köztük lévő kapcsolati rendszert szétzilálja, mert okkal tart attól, hogy egyre inkább elveszti globális vezető szerepét, ami részben már meg is történt. Nyugat-Európát a 2008-as válsággal, Oroszországot az Ukrajnában kiprovokált polgárháborúval, Kínát a perifériáin állandósított feszültségekkel próbálja meggyengíteni. Az iszlám világot pedig az »arab tavasz« mesterségesen előidézett káoszával igyekszik a folyamatos anarchia állapotában tartani. A leglátványosabb »frontvonalat« ma az Oroszország és Európa között az elmúlt két évtized során létrejött együttműködési rendszer jelenti. Ennek szétroncsolása ugyanis egyszerre rendítené meg mindkét fő riválisát. Provokációk egész sorával, és a globális média véleményhatalmi terrorjának segítségével a birodalom sikeresen hozott létre egy olyan pszichózist, ami Oroszországot veszélyes agresszorként mutatja be. A helyzet kétségkívül rendkívül súlyos, és ma lehetetlen megmondani, hogy háború nélkül is létrejöhet-e egy új békerendszer. Erre a harmincéves háborút 1648-ban lezáró béke óta sajnos nem volt példa. Magyarország geopolitikai értelemben e »tektonikai törésvonal« kellős közepén fekszik, és ahogy az elmúlt ötszáz év során folyamatosan, most is ez jelenti a legfőbb kihívást. Logikailag két veszély fenyeget. Az egyik, hogy tudatlanságból, tehetetlenségből, gyávaságból, opportunista módon »odakozmálunk« a bukott birodalomhoz (»utolsó csatlós«) és mindent elveszítünk. A másik, hogy a két birodalom között manőverezve (»kötéltánc«»borotvaél« stb.) elvétjük a lépést, és a tektonikai repedés olvadt kőzet poklába hullván szintén mindent elveszítünk. Aligha tagadható tehát, hogy Mohács és Trianon után újra történelmi jelentőségű kritikus elágazási ponthoz érkeztünk. Nemzeti egység kellene, hogy elkerüljük a harmadik katasztrófát.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Valodi
2015. február 11. 11:38
Ezt írja Bogár László az eredeti cikkben: "(a)magát „szocializmusnak” nevező berendezkedés, minden elképzelhetőnél brutálisabban, és ami a lényeg, gyorsabban és hatékonyabban számolta fel a paraszti társadalmak maradványait" - miért is? Nem ez a legfontosabb? Emberi közösség nem képzelhető el a biológiai létét biztosító földje nélkül, örök léptéke pedig az önálló életre minden körülmények között (olaj, vegyszer, béke híján is!) képes, paraszti életvitelű gazdacsaládok alkotta falu. A valódi falu pedig nem napjaink falunak csúfolt lakó-, nyaraló-, vagy szegény-, sőt! nyomortelepe, még kevésbé "jogi személy agráripari üzeme"! Orbán Viktor m.e. urat is idézem - még ellenzékből: "A kormányzásnak mindig az a lényege, hogy az embereket valahogy függő helyzetbe kell hozni. A maga ura embereket, a kormányzás nem szereti. Abban bízik, aki függ tőle. Akinek segélyt ad, aki csak akkor boldogul, ha ő erre engedélyt ad, az állami bürokrácia útvesztőin keresztül megszűrheti, hogy ki mire jut, mit akar tenni." dr. Ángyán Józsefet is idézem: "...az ígéretek nem erről szóltak, hanem a falu, a családi gazdaság megerősítéséről, a helyi autonómiák helyreállításáról. És szeretném hangsúlyozni: nem a portással állapodtam meg erről, hanem a jelenlegi miniszterelnökkel." Lányi Andrást is idézem: "A nemzet csak közösségek közössége lehet, ha pedig nem az, akkor az állam kényszeredett és gyanakvó alattvalóinak alaktalan tömege lesz." Sajnos, itt tartunk most. Se magyar falu, se annak közössége, se nemzet...
császár
2015. február 11. 10:38
Miután már hadba léptünk és már magyarok ezrei vesztek oda az orosz fronton, Budapest élte a megszokott vidám polgári életét. A kávéházakban szólt a zene Kalmár Pali énekelt és az emberek az új divatirányzatokról vitatkoztak. Hónapok múlva megsemmisült Budapest és az egész világuk.
Szúnyog
2015. február 11. 10:33
Bogár uramnak most is igaza van. Az ezredfordulós korszak egyik legkomolyabb hazai, stratégiai gondolkozója.
Agnieszka
2015. február 11. 08:58
Ukrajnával kapcsolatban nincs általános veszélyérzet, nagyon helytelenül. Egy nagy számú, az országa iparilag fejlettebb területén koncentrálódó nemzetiséget egy normális hatalomnak úgy kéne kezelnie, h. véletlenül se kívánkozzék a szomszédos anyaországába. Az oroszok erejét könnyű alábacsülni, de azért pl. Leningrád, alias Szent Pétervár többéves ostromát nem lenne szabad elfelejteni. Végigcsinálták, kibírták. Végülis Merkel, Holland eltökélte magát és a konföderatív Ukrajna, a Krim elvesztésébe beletörődve, jó cél lenne, nekünk. Kérdés, h. a "szakadároknak" is. Nagyon erős nemzetközi garanciákra lenne szükség, az Államok békevágyában, korrektségében(?) meg senkisem bízik, szerintem ők fölkészültek arra, h. Ukrajából minden értéket megszerezzenek. Nélkülük meg nem lesz nyugalom. Reménykedjünk! Alapjában véve mi a keresni valója az Államoknak az ukrán válságban?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!