„Az év végi törvénygyár brutális sebességbe kapcsolt: a kormány, illetve a kormánypárt képviselői nagy horderejű javaslataikkal elárasztották a parlamentet, a képviselők pedig nyomják azt a bizonyos gombot rendületlenül. Ilyenkor a magas fordulatszámon pörgő gépezetbe könnyen bekerülhet egy porszem, ez pedig egy pillanatra megakasztja a rendszert és betekintést enged a működésbe.
Szerintünk ez történhetett, amikor Kovács Zoltán kormányszóvivőt a kedd reggel megszavazott, veszteséges kisker láncokat szankcionáló törvénnyel kapcsolatban kérdezték. Az Index beszámolója szerint ugyanis azt találta mondani arra a kérdésre, hogy a veszteséges üzletláncokat büntető törvény mit okoz a foglalkoztatottságban:
»Nem a kormány feladata, hogy számításokat végezzen arról, hogy hány nagy boltnak kell költöznie vagy hogy hány embert fognak kirúgni a szabályozás miatt«.
A kijelentés kapcsán már tegnap rámutattunk arra, hogy úgy tűnik: a kormány fordítva ül a lovon, amikor azt mondja, hogy nem neki kell elvégezni a hatásvizsgálattal járó feladatokat. Most pedig néhány lehetséges forgatókönyvet vázolunk fel a gazdaságpolitika és a hatástanulmányok viszonyáról. És a jövőbeli törvényjavaslatok megalapozottsága érdekében azt is bemutatjuk, hogy miért is fontosak a háttérszámítások és hatástanulmányok.”