Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
A családok átmeneti otthonaiban, anyaotthonokban ajánlott elhelyezése, bár az önkormányzatoknak kényelmes, hiszen ezeket elsősorban a központi költségvetésből finanszírozzák, nem jelent valódi megoldást.
„Ha pedig nem találnak maguknak más lakhatási lehetőséget – bár piaci áron képtelenek lennének megfizetni egy ekkora család albérletét –, kilakoltatáskor a gyermekek automatikusan átmeneti gondozásba fognak kerülni. Annak ellenére, hogy ezt a gyermekvédelmi törvény és a Magyarország által is ratifikált ENSZ gyermekjogi egyezmény is tiltja. Gyermeket csak akkor szabadna kiemelni a családjából, ha ott bántalmazzák, elhanyagolják.
Rengeteg családnál azonban nem ez a helyzet. Anna esete közel sem egyedülálló: A Város Mindenkié csoportot rendszeresen keresik meg ehhez hasonló történetekkel, kilakoltatással és gyermekük elvesztésével fenyegetett nők. Bár az önkormányzatoknak feladata lenne a szociális segítségnyújtás, erre vonatkozó szigorú jogi kötelezettségük nincs, forráshiányra hivatkozva bármikor megtagadhatják a segítséget. A támogatásra szoruló családok a családsegítőkben tanácsokat ugyan kaphatnak, esetleg egy-egy telefonhívással segítenek nekik elhelyezést találni átmeneti otthonokban, de kézzel fogható, anyagi segítséget nem.
A családok átmeneti otthonaiban, anyaotthonokban ajánlott elhelyezés, bár az önkormányzatoknak kényelmes, hiszen ezeket elsősorban a központi költségvetésből finanszírozzák, nem jelent valódi megoldást. Egyrészt ezek nagy része tömegszállás, ahol egy-egy kisebb szobába egész családokat zsúfolnak be, a gyerekeket teljesen idegen emberek között kell nevelni. Másrészt egy ilyen „otthonban” maximum két évet maradhatnak a családok, miközben folyamatosan nyomás alá helyezik őket, hogy minél előbb találjanak maguknak más megoldást. Amiben érdemi segítséget nem tudnak nyújtani, hiszen azoknak az embereknek, akik átmeneti otthonokba kerülnek, jellemzően nincs annyi jövedelmük, hiába dolgoznak, vagy kapnak ellátást a gyerekek után, hogy piaci áron bérbe adott lakásokat vegyenek ki. Sokszor ráadásul egyáltalán nem azért ajánlanak fel ilyen átmeneti megoldásokat a családoknak, mert megoldást keresnek a számukra, hanem azért, mert ha vidékre vagy más kerületbe sikerül költöztetni a szegény családokat, akkor az önkormányzat megszabadul tőlük.”