Már sárgállanak a badacsonyi szőlőhegyek a verőfényes napsütésben. Megjött végre a vénasszonyok nyara, de sajnos egy hónap késéssel. A szüret lassan befejeződik, csak a legjobb dűlőkben találkozhatunk még gyümölccsel, de a héten ezek is pincébe kerülnek.
A 2012. évi szüretet követően kényszerültem először arról értekezni, hogy milyen ritka, hogy két egymást követő évben rosszul terem a szőlő, tavaly már el lehetett mondani, hogy a legidősebb szakemberek se emlékeznek arra, hogy három egymást követő évben rosszul teremjen a szőlő, az idei szüret után pedig már csak abban reménykedhetünk, hogy nem a bibliai hét szűk esztendő fátuma van rajtunk. Mielőtt azonban még túl szomorú kép alakulna ki a 2014. évi szüretről, jegyezzük meg, hogy bár vannak országos tendenciák, mindig vannak jelentős számban kivételek is. Az Egri borvidéken például alig esett több eső az átlagosnál, így a borvidék egészében az átlagosnál jobb termésről beszélhetünk. De mennyiségben és minőségben is jó volt a termés a korai szüretelésű fajtáknál (Irsai, Muskotályok), vagy azoknál a késői fajtáknál, ahol a különleges helyi adottságok miatt egészségesebben sikerült megőrizni a szőlőt. Az idei év vesztesei elsősorban a szőlőtermelők, a sok eső miatt az átlagosnál magasabb költséggel az átlagosnál lényegesen kevesebb szőlőt termeltek, általában igen szerény minőségben, így a realizált egységár is csak ritkán érte el az előző évit. A borfogyasztók számára csak kisebb változásokat hoz az új évjárat. A borok kicsit kevésbé lesznek testesek és komplexek, viszont frissebbek lehetnek illatban és savérzetben is. Az árak enyhe emelkedésére lehet számítani.
Családunk 250 hektáron gazdálkodik. A terület nagyobbik része a Balaton Borrégióban, kisebb része az Egri borvidéken található. Mint már említettem, az Egri borvidéken lényegesen kedvezőbb volt az időjárás, mint az ország más tájain, de még így is több esőt kaptunk, mint amennyit szerettünk volna. A kékszőlőket vastag héjuk miatt könnyebb volt megvédeni, a korai érésű fehérekkel sem volt gond, viszont a késői érésű szőlők jelentős része kirepedezett. Az októberi napos meleg hatására ezen fajták aszúsodni kezdtek, amely jelentősen csökkentette a mennyiséget, viszont értékes karaktert ad az évjáratnak.