10 olyan 56'-os emlékmű, amit biztos nem ismertél

2014. október 23. 13:01

Mi úgy döntöttünk, hogy segítünk a meleg szobában barangolni, és elviszünk titeket 10 ismeretlen, ám tartalmas helyszínre Budapesten.

2014. október 23. 13:01
Szilágyi András
Nullahategy
„Vaskefe, Műegyetem Rakpart, Mamut, Corvin Köz és a Kossuth tér. Az öt legismertebb, legtöbbet látogatott 1956-os helyszín, minden kötelező koszorúzás, megemlékezés helyszíne. Idén még a 301-es parcellában is elmaradnak a megemlékezések a rossz időre való tekintettel, de 1956 emlékét akkor is ápolni kell. Mi úgy döntöttünk, hogy segítünk a meleg szobában barangolni, és elviszünk titeket 10 ismeretlen, ám tartalmas helyszínre Budapesten. (...)

3. Jean Pierre Pedrazzini mellszobra, VIII. kerület, Második János Pál Pápa tér

A szobor egyszerű bronz büszt, nem elsősorban művészi különlegessége miatt került ilyen előkelő helyre. Akit ábrázol, a forradalom egyik kevéssé ismert francia hőse. A Paris Match nevű képes hetilap munkatársa igazi francia baloldali értelmiségi volt, az a lelkes fajta, aki képes volt arra, hogy Sztálin halálát követően, épp 1955-56-ban tegyen hatalmas autós túrát a Szovjetunióban az olvadás jegyében. 1956-ban a véletlen találta Magyarországon, és az események sodorták magukkal, amiket fotoriporterként igyekezett hűen a Nyugat szeme elé tárni. Pár nap alatt lett lelkes kommunistából a forradalom krónikása. Számos képe vált ikonikussá azóta, főleg a mosonmagyaróvári sortűz sokáig egyetlen bizonyítékának számító dokumentumai, és a köztársaság téri csata képei. Ebben az ütközetben hunyt el, ezért áll szobra diszkréten megbújva a park fái közt. A mű Szabó Gábor szobrászművész alkotása.

2. Eiffel Palota, Nyugati tér, 1956-os emléktábla

Hasonló megfontolásból került második helyre egy olyan 1956-os emlékhely, ami mellett szinte naponta megyünk el, és észre se vesszük a csillogó iroda-palota, az »Eiffel Palace-szá« átlényegült egykori szürke sarokház oldalán megbújó feliratot. A felirat tanúsága szerint ebben az épületben szerkesztették a Magyar Honvéd című forradalmi lapot, s itt nyomtatták azokat a cirill betűs röplapokat is, melyeket a szovjet katonák közt terjesztve igyekeztek felvilágosítani őket a helyzetről. Kevesen tudják, hogy sok, főleg közép-ázsiai származású szovjet katona konkrétan azt hitte a Dunát megpillantva, hogy a szuezi csatornát látják, hisz a szovjet hatóságok olyan szinten dezinformálták őket, hogy elhitették, nem is Magyarországra, hanem a szuezi válságot megoldani indultak útnak tankjaikkal. Sok katona állt amúgy át a Forradalom oldalára, s az ő sorsuk talán még véresebb és kegyetlenebb volt, mint a magyarországi megtorlásé. Valóban névtelen hősök lettek ők, akiknek sokszor még a nevét sem tudjuk.

1. 1956: Poznan – Budapeszt, Posnan, Lengyelország, a Főpályaudva aulája

Nem számítunk arra, hogy valaki is ilyen időben vonatra száll, és jegyet vált Posnan-ba, Lengyelországba. De – bár minden törikönyvben benne van – 1956 szikráját lengyel barátaink/testvéreink gyújtották meg Posnanban. A diszkréten megbúvó vörös üveg, melyet további üvegcsíkok borítanak ezt a lángot hivatott megjeleníteni. Az egész forradalom tulajdonképpen a posnani munkásokkal való szolidaritási akcióként indult, s fajult szabadságharccá. Ezért is jelent sokat, hogy amikor megérkezünk Posnan gyönyörű, modern főpályaudvarára, annak aulájában egy izgalmas üveg-kompozíció, Riman Josef Kozmala lengyel szobrászművész alkotása fogad, mely ezt a momentumot örökíti meg. Ha más nem Posnanban járva vessünk egy pillantást rá.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marko11
2014. október 23. 14:27
Köszönet Szilágyi Andrásnak! Tessék megnézni az eredetiben mind a tízet! Érdemes!
holmes
2014. október 23. 13:58
Mit kell ünnepelni a kollaboránsok csatáján? http://tirpakbokretas-migrations.blogspot.nl/2014/10/szebb-jovo.html A lényeg a malacpöri és a méltó (!) élet, ahhoz pedig nem 1956 kellett, hanem a nemzeti összefogás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!