Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
Hogy mi van? Ha valaki konzlib pártot akar építeni, miért törődik a baloldallal? Mi köze hozzá?
„»Bokros Lajos szerint a választás üzenete az is, hogy szükség lesz a demokratikus baloldal újjáépítésére is«, az MSZP országos elnökségének el kell döntenie, »részt akar-e venni a nyugat-európai ihletésű baloldal újjáépítésében«, avagy »marad a Fidesz szatellitpártja.« Hogy mi van? Ha valaki konzlib pártot akar építeni, miért törődik a baloldallal? Mi köze hozzá? A Gyurcsányt napokkal korábban dicsérő Bokros odáig ment, hogy közölte, »a MoMa a demokrácia helyreállításában érdekelt«, ezért meghirdeti »a demokratikus erők tartós szövetségét«, amihez »szükség van egységes, európai ihletésű baloldalra is.« (Akkor meg miért szatellitezi le a jövő szövetségesét?)
Ez sajnos az egy bekezdéssel feljebb meghirdetett célnak teljességgel ellentmond. Nyilván jobban járna mindenki egy nem korrupt, nem kaotikus, nem elvtelen, nem megélhetési baloldallal, de ez elsősorban a baloldal problémája, nekünk, a szabadpiaci kapitalizmus barátainak nincs vele dolgunk. Nyilván lehet – kellő önálló erő felmutatása esetén – kivételesen választási együttműködést is kötni a baloldallal is, de nem ez a cél, hiszen az ő érdekük mindig az lesz, hogy a saját »szociális« agendájukat nyomassák, számukra a piaci megoldás csak akkor opció, ha előtte már minden mást kipróbáltak.
Ráadásul minden jel arra mutat, hogy ez a baloldal sok mindent akar, de valóban megújulni nem. Az egyik lúzer, az összes megyei közgyűlést elbukó Együtt-PM részéről Szigetvári Viktor közölte, »folytatni kell az ellenzék megújítását, a szövetségnek kizárólag együtt van jövője.« Tartalmi, érdemi, elvi kérdések, hogy tehát mégis mikre alapozódjon ez a még újabb összefogás, ebben a nyilatkozatban nem fordultak elő, nem kizárt, hogy Gyurcsány Ferenc demokrata párti egységesülése felé tett lépésről van szó.”