Pressman már az amerikaiaknak is irtó ciki volt: a lehetséges utódja mindent helyreállítana
„Az amerikai nép nevében bocsánatot kérek ezért a viselkedésért” – mondta Bryan E. Leib.
Bármilyen formában elutasítjuk az internet megadóztatását. Egyszerűen rossz üzenet a fogyasztók, rossz üzenet az innoválni akaró vállalatok és persze az internetszolgáltatók felé is. Interjú.
„Már-már úgy tűnt, hogy a magyar kormány és a telekommunikációs cégek viszonya kezd javulni, erre szépen belerondított a képbe az internetadó.
Nagyon kellemetlen meglepetés volt ez, és valóban nem csak a Magyar Telekomnak, hanem általában a távközlési iparágnak. Értetlenül állunk az internetadó terve előtt, már csak azért is, mert az indoklás pontatlan, ellentmondásos. A jogszabály-tervezet megjelenését követően, szerdán egy egyeztetésen arról tájékoztattak minket, hogy az adó kiterjesztésére azért van szükség, mert a vártnál kevesebb lett az adóbevétel a távközlési adóból. A kormány szerint a beszédforgalom átterelődik az adatszolgáltatások irányába, a mi számaink azonban mást mutatnak. A távközlési adó bevezetését követően nem lett alacsonyabb a hang- és az sms forgalom, így az adóbázis sem szűkült. Az internet alapú kommunikáció gyorsan terjed, ez tény, de ez pont azt jelenti, hogy mi forgalmat, így bevételeket is veszítünk olyan alkalmazásokkal szemben, mint a Viber, vagy a WhatsApp, ezért sem értjük, miért az internetszolgáltatókat adóztatják meg.
De vannak ennél nagyobb problémák is a tervezettel kapcsolatban. Magyarországon még csak most kezdődik igazán az internet-éra, ha most, már a folyamat elején megadóztatjuk az internet-forgalmat, akkor az egész ország jövőbeni növekedését, versenyképességét korlátozzuk. Gyakorlatilag minden szereplőt arra kényszeríti rá az adó, hogy korlátozza az internet-forgalmát, a világ azonban az ellenkező irányba megy. Olyan technológiai újítások elterjedésének küszöbén állunk, mint a felhő szolgáltatások, az elkövetkező években exponenciálisan növekvő gépek közötti kommunikáció avagy a »dolgok internete«, ezek az innovációk mind használják a világhálót. A Netflix, vagy az innovatív magyar startup, a Prezi is felhő szolgáltatásokat használ, ezeket az innovációkat is megfojtaná Magyarországon a netadó. Egyszerűen érthetetlen az internetadó bevezetésének a terve. (...)
Az internetadó fényében újra megkötné a partnerségi megállapodást a kormánnyal?
Hajlandóak vagyunk felgyorsítani az infrastruktúra-fejlesztéseket, de csak bizonyos feltételek mellett, ilyen például a szabályozási és adópolitika felülvizsgálata. Utóbbi esetében azonban nem arra számítottunk, hogy újabb adóterheket, hanem pont ellenkezőleg, hogy bizonyos enyhítéseket vezetnek be. (...)
Létezik olyan megkötés, amely mellett a Magyar Telekom nyitott az internetadóra, vagy bármilyen formában elvetik a bevezetését? Rogán Antal például arról beszélt, hogy a bevételek egy részét pont a szélessávú internet fejlesztésére használnák fel.
Ebben a kérdésben határozott az álláspontunk. Bármilyen formában elutasítjuk az internet megadóztatását. Egyszerűen rossz üzenet a fogyasztók, rossz üzenet az innoválni akaró vállalatok és persze az internetszolgáltatók felé is. Az internetadó egyszerűen minden szereplőt arra ösztönöz, hogy korlátozza az internet-forgalmat. A vállalatok sem egy olyan országban akarnak majd fejleszteni, ahol mindenféle konzultáció nélkül, komoly, destruktív lépéseket hoz a kormányzat, ennek a folyamatnak is komoly hatásai lehetnek az ország növekedési kilátásaira. Az infrastruktúra fejlesztését, az internet elterjesztését pedig inkább a szolgáltatókra kellene bízni, az állami beavatkozás csak torzítja a piaci szereplők viselkedését.”