Sarokból, torokra
Az Integritás Hatóságról korábban e sorok írója is fanyalgott: az indulása egy agyrémnek tűnt, hogy az EU nyomásra az orbáni maffia belement egy maffiaellenes ügynökség létrehozásába.
A harci színekbe öltöztetett Mel Gibson is csettinthet a skót függetlenségi mozgalom elszántságát látva. Hajszálon függő népszavazás, töketlen angol ellenlobbi, aggódó uralkodó és zuhanó fontárfolyam.
„Az Economist hetilap máris a tőke menekülését vetíti előre. Szerintük a skót cégek 20 százaléka, illetve bankok és magánnyugdíjpénztárak tehetik át székhelyüket Angliába a függetlenedés megszavazása esetén. A tőkekiáramlás veszélye már csak azért is reálisnak látszik, mert állítólag Brüsszel legalább öt évig váratná a skótokat az EU-csatlakozással.
A skót függetlenség másik nagy vesztese David Cameron angol miniszterelnök lehet. Cameronra legkésőbb jövő májusban választások várnak, és egyelőre úgy tűnik, hogy a Munkáspárt jó eséllyel leválthatja a konzervatív-liberális koalíciót. Cameron így is necces esélyeit tovább ronthatja a skótok távozása, ráadásul a lehető legrosszabb pillanatban, a kampánystartra ráfordulva kellene magyarázkodnia.
A legfontosabb következmény európai viszonylatban a különböző nemzeti szabadságmozgalmak felerősödése lehet. Katalónia szintén – a spanyol kormány által el nem ismert – függetlenségi népszavazás előtt áll, régóta megoldatlan a flamand önállóság kérdése, Baszkföld és Velence mellett pedig a székely autonómia ügyére is nagyobb figyelem irányulhat.
Miként az angolok mondják, a levest nem eszik olyan forrón, ahogy főzik. Van egy másik kutatás is, amely szerint a maradáspártiak vannak többségben, miközben még mindig nagy, kb. húsz százalékos a bizonytalanok aránya.”