„Az idei tanévben először rendezzük meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma által szervezett Országos Diákparlamenttől függetlenül szerveződő Független Diákparlamentet. Amint azt már sokan személyesen tapasztalhattuk, a hivatalos diákparlament ülésén csak az előre benyújtott és a szervezők által elfogadott tartalmú felszólások hangozhatnak el, a diákok véleménynyilvánítása ily módon korlátozva van. Az »érdekképviseletnek« ez a módja számunkra nem kielégítő.
Mi, a szervező diákok fontosnak tartjuk, hogy létrejöjjön egy fórum, melyen a résztvevők a diákokat képviselve az oktatás számukra fontos témáit vitathatják meg, tehetnek aktívan a konkrét problémák orvoslásáért, és fogalmazhatnak meg javaslatokat az állam oktatással foglalkozó intézményei felé. Fontosnak tartjuk, hogy az Országos Diákparlamenttel szemben átláthatóbb és legitim érdekképviselet álljon a diákok rendelkezésére.
A független Diákparlamentben mindenki szabadon hangoztathatja majd véleményét. Diákparlamentünk interneten – diákok által – megválasztott képviselői (diákok, hallgatók, szülők és tanárok) egy tanévre kapnak mandátumot, amely során két plenáris ülés, ezek között pedig folyamatos ötletelés, közös munka zajlik majd. A szülő és tanár képviselők azért vehetnek részt – kisebb létszámban – a diákok mellett, mert ők is az oktatási rendszer fontos szereplői, újabb nézőponttal tudják segíteni a diákokat, a döntések következményei pedig őket is érintik.”