Egészen bizarr, ami ebben a kampányban történik – nem lesz így jó vége a Németország-regénynek
A kampány az álvalóságok és elferdített igazságok bizarr tárházává vált. Ralf Schuler írása.
Nem mintha nem férne rá alapos megújítás a hazai közgazdasági felsőoktatásra, de nem ennyiből, és pláne nem így. Álljon már meg az a nagyon elszaladt szekér, Elnök úr!
„Hadd emlékeztessem az Elnök urat és a kedves olvasót, hogy a jegybanktörvény szerint az esetleges veszteséget igenis a központi költségvetésből kell kipótolni, ha úgy adódik. Hiába az úri becsületszó, hogy nem lesz, mert ha mondjuk, a nemzetközi környezet úgy változik, hogy hirtelen (vagy lassan) emelni kell pár százalékpontot, akkor eltűnik ám a plusz és könnyen mínuszba fordulhat a dolgok (meg a jegybanki eredmény) állása, aztán akkor majd jól jön a köz válla a sírás miatt, meg a büdzsé a pótlás okán, ugye?
Valamint hadd hívjam fel arra is a tisztel figyelmet, hogy a demokratikus kontrollt azon intézmények működése és pénzköltése felett még akkor is lehet nagyon komolyan venni, ha az adott intézmény valóban nem a köz pénzét kezeli, nem köz, hanem magánintézményként jött létre közfeladat ellátására. Az Egyesült Államokban, ahol a központi bank szerepét ellátó magánbanki társulás, a FED (Federal Reserve System) keveri a monetáris politika lapjait, annak elnöke és különböző tisztségviselői sokszor izzasztó kongresszusi bizottsági meghallgatásokon kell, hogy számot adjanak ténykedésükről. A központi bank függetlensége ugyanis nem a demokráciától való függetlenítést jelenti. Lehet, hogy ez furán hangzik bizonyos fülek számára, de a társadalmi intézmények a társdalomnak tartoznak elszámolással.
Persze az amerikaiak a hülye, kis liberális demokráciájukkal már nem mérvadóak errefelé. Kazahsztán, Türkmenisztán, Törökország, Kína és főleg az oroszok a menő mostanság, meg az illiberális demokrácia. Ha onnan nézem, akkor a 200 milliárd tulajdonképpen kevés is volt. Remélem, Matolcsy nem üti meg a bokáját, hogy csak ennyi nem-közpénzt szór el hülyeségekre!”