A döntés ideje

2014. augusztus 31. 13:29

A Nyugat tényleg elhitte, hogy gyenge. A szembenézés és az önkritika fontos, de a morális tépelődésünk nem jogosíthat fel arra, hogy hátradőljünk, amíg emberek a mi értékeinket képviselve halnak meg.

2014. augusztus 31. 13:29
Szalai Máté
Publius

„A Nyugat tényleg elhitte, hogy gyenge. Hogy képtelen kiállni saját érdekeiért és értékeiért. Nem vagyunk hajlandóak szembenézni két hatalmas fenyegetéssel: az egyik a nemzeti szabadságot, szuverenitást és a nemzetközi jogot tiporja el katonáival, a másik pedig közel-keleti és nyugati állampolgárok ezreit fosztja meg alapvető jogaitól, életétől és méltóságától. 

Ha mi nem állunk ki ezek mellett az értékek mellett, akkor senki sem fog. És akkor perceken belül meg fognak szűnni létezni. 

Ronald Reagan 1964-ben mondta el a mára A Time for Choosing [A döntés ideje] néven elhíresült beszédét. A hidegháború kontextusában elhangzott szavak arra hívták föl a hallgatóság figyelmét, hogy a külpolitikában kötelességünk az erkölcsileg helyes döntést meghozni, kompromisszum nélkül, még ha az háborúhoz vezet is. (...)

Reagan szavai ma, az ISIS és Putyin fenyegetésének árnyékában aktuálisabbak, mint valaha. 2014-ben Obamának, a nyugati vezetőknek és mindannyiunknak, akik nyugatinak valljuk magunkat, két választásunk van: vagy megcsömörlünk a gazdasági válságban és a belső problémáink kezelésében, és beleélve magunkat saját gyengeségünkbe hagyjuk, hogy az értékeinket a szemünk előtt vegyék semmibe, állampolgárainkat pedig a szemünk láttára végezzék ki; vagy elhisszük újra, hogy saját meggyőződésünkért érdemes harcolni, hogy van miért büszkének lennünk a keresztény-zsidó kultúrkörön és a felvilágosodáson alapuló értékrendünkre. Hogy elhisszük végre újra, hogy lesütött szemek nélkül ki kell állnunk a szabadságért, az emberi jogokért, a nemzeti önrendelkezésért és mindenért, ami fontos számunkra, bármire kerül is.

Igen, a Nyugat követett el a történelem során elítélendő bűnöket, egészen a közelmúltban. Gyakran használunk kettős mércét, ítélkezünk másokon és lenézünk más népeket. A mi kultúránkban jelent meg számos gyomorforgató eszme, pusztító háború és kegyetlen diktatúra. A szembenézés és az önkritika fontos, de a jelen harcait a jelenben kell megvívnunk, és a morális tépelődésünk nem jogosíthat fel arra, hogy nyugodtan hátradőljünk, amíg emberek a mi értékeinket képviselve halnak meg.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2014. szeptember 01. 08:28
Hogy gyenge-e? Ha nem mernek szólni kislányok ezernél is többször megtörtént 'molesztálása' ügyében, mert félnek a rasszizmus vádjától, az mi? http://www.theguardian.com/society/2014/aug/31/rotherham-child-abuse-campaigner-vastly-wider-issue
basatu
2014. szeptember 01. 06:02
Máté a te érdekeid nem Magyarország és az unió érdekeezt jobb ha még időben megérted.Tudod vége a szabad rablásnak,megkell tanulnotok dolgozni és fizetni a vacsiért.A világ megunta a paratiták és élősködők hatalmát új világ születik!
mustarharmas
2014. augusztus 31. 21:06
Te Máté, elmélyült és önálló gondolkodással talán nem írnál ennyi közhelyet és felszínes vilagmagyarázatot. Már hogyan álljon ki a nyugat a fenti konfliktusok szenvedői mellett, amikor ezeket a konfliktusokat nagyrészt ő generálta. Az iraki szenvedők jó része ma is élne ill. boldogulna, ha a tényleg diktátor Szaddámot nem teszi hidegre a nyugat. Vagy nem, Máté fiam? Érzed -e a dolog furcsaságát? Oszt a donbasz zászlóalj önkénteseivel is nehéz együtt érezni, akik jelenleg az oroszok ellen harcolnak, hiszen ezek a csávók a félfasiszta és antiszemita ukrán radikálisokból állnak. Fura, mi? Máté, nagy hirfogyasztó lúzer vagy te.....
várúr
2014. augusztus 31. 18:30
"A mi értékeink" képviselője Porosenko csokigyáros? Klicsko bokszoló? Jacenyuk bankár? Na ne. Nem a "mi értékünk" Obama, az eddigi legnépszerűtlenebb francia elnök, Hollande, az angolok és a skótok nagyobb része által utált Cameron, Tavares elvtárs, de még Kohn Bandi sem. Viviane Reding diploma nélküli EU jogi biztos sem. A saját nevedben irkálj kisember.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!