Létezik egy olyan álszent, konfliktuselkenő frázis, amelyet politikusok előszeretettel vesznek elő párton vagy országon belüli törésvonalak napvilágra kerülésekor. Hogy ez nem generációk ütközése, az öregek és a fiatalok között egyaránt van rosszak meg rendes derékemberek, szeressük egymást, tagtársak, polgártársak, nemzettársak. Nyilván nem minden konfliktus generációs, de vannak ilyenek, méghozzá elég jelentősek. Amennyiben úgymond megvédem a nyugdíjakat – mégpedig úgy, hogy a jövő nyugdíjasainak megtakarításait beolvasztom a központi újraelosztásba – ugyanakkor pénzt vonok ki a felsőoktatásból, általában oktatásból, akkor az mi? Egyik nemzedék kedvében járok a másik nemzedék rovására, a tőle elvett pénzből. Ezt úgy hívják: generációk közötti kőkemény érdekharc. Egyelőre hideg, de mind inkább langyosodó nemzedéki polgárháború van Magyarországon. Amely (mint magamon is tapasztalom) egyre inkább leszivárog a hétköznapokba.
Hogy mitől jutott eszembe legutóbb az „Ezek a mai fiatalok” öreges zsörtölődésének fonákja, amelyet egy Szenes Iván-dal tett halhatatlanná? A szokásos történet, velem legalábbis már vagy több tucatszor megesett az utóbbi évtizedekben. Nejemmel az Intercityn utazunk nyaralásunk helyszíne felé. Szolidan oldódó hangulatban, ami a néhány munkamentes nap által ígért élményeknek szól. Kellemesen lazulunk. Erre leül a velünk szembeni ülésekre egy nyugdíjas asszony, illetve egy nála jó néhány évvel fiatalabb nő, (a lánya, a húga vagy a sógornője, nem tudom, de mindegy is.) Ami viszont nem mindegy, az az volt, amibe belekezdett a nyugdíjas útitárs. Egészségügyi sztorikat adott elő útitársnőjének. Jó hangosan, hogy ne csak mi halljuk, de a körülöttünk ülők is. A több mint kétórás út alatt kimerítő előadásban volt részünk az illető rokoni és baráti körében lévő halálos betegségekről, balesetekről, kezelésekről, műhibákról, diszfunkcionális belső szervekről és szétroncsolódott testrészekről. Plasztikus, képszerű monológban leírva, alaposan részletezve.
Nem tenném ezt közkinccsé, ha egyedi dolog volna, nem pedig tipikusan ismétlődő jelenség. Öregek a vonaton, buszon, közhivatali ügyféltérben: mi másról beszélnének? Persze hogy a legutóbbi operációjukról. Nem hagyva ki a véres, gennyes mozzanatokat se, mi több, azokat jól kihangsúlyozva, úgy az igazi. És nem is csak a sajátjukéról. Hanem másokéról is. Nem ám csak szimpla általánosságban. Hanem a páciens, a kórház és az orvos nevével. Lehet, hogy ez valami időskorban jelentkező perverzió? A tinédzserkori „mindent megosztok a fészbukon” típusú exhibicionizmus öreg verziója? Mert némelyikük szinte kéjes büszkeséggel adja elő, hogy akkora béldaganata, epeköve, visszere volt, hogy olyat még a Főorvos Úr sem látott. Mintha valami aberrált verseny lenne, kinek lett nagyobb polipja, ki hány napig vizelt véreset. És valahogy senki nem szól rájuk. Hogy csendesebben tessék, mert ez magánügy, nem tartozik senkire önökön kívül, s főként nem korrekt egy harmadik személy betegségének iszonyú, viszolyogtató részleteit kitárgyalni annak háta mögött. Mi se szóltunk a nejemmel, ahogy a korábbi jó néhány alkalommal sem. Végigszenvedtük a dilettánsok fárasztó tudálékosságával előadott monológot.