Keletről, Nyugatról, orbáni víziókról

2014. július 28. 11:41

Mit adtak nekünk az oroszok? És mit adtak nekünk a brüsszeliek meg a norvégok? További jó elmélkedést kívánok mindenkinek a példakép Keletről és a hanyatló Nyugatról.

2014. július 28. 11:41
Rajcsányi Gellért
Mandiner

„Semmi új, de az az ellenfeleket ingerlő megfogalmazásban; kicsit olyan, mint végigsétálni a falusi utcán, botot húzva végig a kerítéseken” − kommentálta a hétvégi, tusványosi Orbán-beszédet Szombathy Pali újságíró kollégánk a Facebookon. Elég pontos. Orbán vagy egy évtizede ugyanazt mondja Tusványoson, csak újra meg újra átcsomagolja kicsit, hadd szóljon. Több állam, erősebb központi akarat, a Nyugat hanyatlása, a Kelet felemelkedése, nemzetépítés, nemzetben való gondolkodás határokon belül és határokon átnyúlva; mindez leöntve filozofikusnak szánt antiliberalizmussal, baloldal-kritikával, '68-ellenességgel. Tényleg nem mondott sok újat − ahogy a felharsanó reakciók sem hoztak semmi újdonságot.

Nem kell Orbánnal sem az egyes részletekben, sem a komplett vízióval egyetérteni. Évekkel ezelőtt megírtuk, mit gondolunk a keleti nyitás racionális gazdasági kapcsolatépítéseken túlnyúló ideológiai mázáról, a félázsiaizásról, és arról is, hogyan nyomul a jobboldalon belül a kurucos és/vagy keletes, bizáncias gondolkodásmód a labanc, nyugatos gondolkodással szemben.

Így most egy rövid kommentár a beszéd egy részletéről: Szingapúr, Kína, India, Oroszország, Törökország – ezeket az országokat nevezte meg a miniszterelnök, mint az újfajta sikeresség példáit. Nos, furcsa egy lista, hiszen nagyon eltérő berendezkedésű országok mindannyian − Oroszország esetében pedig igencsak relatív, hogy egyáltalán sikerességről beszélhetünk-e. India a világ legnépesebb, persze nem tökéletes, de úgy-ahogy működő demokráciája néhány szigetszerű sikerközponttal és továbbra is nyomorgó százmilliós tömegekkel. Kína kommunista egypártrendszeren alapuló vadkapitalizmust épít, de az elmúlt két évtized robbanásszerű fejlődése után meg kell találnia a hosszú távon is fenntartható modellt. Szingapúr egy speciális, szinte utópisztikus, high-tech, rendpárti turbókapitalista városállam. Törökország nagyot lépett előre Erdogan ideje alatt, de hatalmas kérdés, hogy lesz-e ereje megtörni, sőt, megszüntetni az atatürki, szekuláris állammodellt, vagy pedig hamarosan eljön a visszarendeződés ideje. Oroszország pedig... nos, Oroszország egy számos belső társadalmi válságjelenséggel, gazdasági aránytalansággal küszködő, régi birodalma romjain merengő ország, amelyet egyrészt a szovjet időkből örökölt, bár ma már korántsem világverésre alkalmas hadserege (és atombombái); másrészt, legfőképpen energiaexportja tart a világ legnagyobb játékosai között − bár a többiek most már egyre inkább kizárják a klubból. Oroszország nem a jövő világbajnoka, hanem a jövő óriási kihívásai miatt jelenleg előre menekülő, helyzetét biztosítani akaró regionális hatalom. Nemrég össze is gyűjtöttük Oroszország és a Nyugat különböző mutatóit, le lehet mérni számok alapján, az ideológiai szájkaratén túl ki hol is tart, kinek mekkora a súlya pontosan.

Feltehető a kérdés: pontosan miben is lehetnek számunkra minták ezek az országok, és melyek azok a politikai, gazdasági, természeti, társadalmi adottságai Magyarországnak, amelyek alkalmassá tennének minket arra, hogy a fenti országok esetleg sikeres példáit magunkévá tegyük? Tudna Magyarország high-tech, virtigli kapitalista rendőr-városállam lenni? Haha. Rendelkezésre állnak egy tál rizsért bármilyen munkát elvégző, a nyugati civilizáción kívül szocializálódott, szinte öntudatlan tíz- és százmillós tömegek, amelyekkel el lehetne indulni a Kína és India által bejárt úton? Haha. És így tovább...

És még egy megjegyzés Kelet és Nyugat, keletesség és nyugatosság, Brüsszel kontra Moszkva téma kapcsán.

Épp szombaton közöltük a pápai kastély örvendetes felújításáról szóló, eredetileg a MúzeumCaféban megjelent riportot. A város Esterházy-kastélyát annak rendje és módja szerint a szovjet hadsereg belezte ki 1945-ben, elhordva, elégetve a berendezését, majd még hosszú évekig laktanyaként leszedálva a kastélyt. Pápa kastélyát aztán − mivel mi, magyarok nem tudunk ilyet önerőből megoldani − a kétezres években előbb a Norvég Alapból, majd uniós támogatásokból származó százmilliókból újították fel, hogy megmentsék a magyarok számára a magyar kultúra örökségét.

Víziók és ideológiák helyett vegyük (ún. konzervatív megközelítésben) ezt a konkrét, közeli, valóságból merített, történelmi tapasztalatokon alapuló  pápai példát. Mit adtak nekünk az oroszok? És mit adtak nekünk a brüsszeliek meg a norvégok?

További jó elmélkedést kívánok mindenkinek a példakép Keletről és a hanyatló Nyugatról.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 309 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polnemkor
2014. július 29. 10:18
Igeeen, igeeen. Mert az úgy van, hogy "az oroszok" csak rombolnak és nagymamákat visznek el, mert ők rosszak (most éppen), "a norvégok" pedig csak adnak, csak adnak, mert ők jók (mindig). Ilyen egyszerű a világ. Vannak jó népek meg rossz népek, ahogy azt a mainstream média sulykolja. Ezeket időnként felcserélik (Kivel is állunk most háborúban és ki a szövetségesünk, ki a "jó" és ki a "rossz", Óceánia vagy Eurázsia?) Tele van a hócipőm ezzel a most mesterségesen, jól kitervelten felkorbácsolt nagyon primitív, amerikai (halivúdi) szintű oroszellenességgel! Persze a Birodalomnak mindig szüksége van egy "ügyeletes rossz országra, ellenségre, melynek vezetője mindig maga a Sátán, ezt pedig folyamatosan váltogatják: volt Kína, voltak "az az oroszok, Majd "az arabok", kiváltképp Líbia, majd Irak, utána Irán, most meg a változatosság kedvéért visszakanyarodtak "az oroszok" már jó bevált receptjéhez. A propagandájukban az óriásképernyőn most Goldstein képe helyett Putyin képe előtt üvölti az agymosott tömeg, hogy "Gyilkos, gyilkos, dögölj meg!". Így megy ez.
Kvasztics Fedor
2014. július 29. 10:10
Mit adtak nekünk az oroszok? Mit adtak Németországnak, hogy elég széles körű gazdasági kapcsolatuk van? Mit adtak a franciáknak, akik még hadihajókat is adnak el nekik? Lehet, hogy a franciák kommunistáik egykori bőkezű támogatását honorálják még mindig? Mit adtak az osztrákoknak, hogy ott az ÖMV az oroszok strómanjaként vásárolta fel, és adta át a MOL részvényeket a Szurgutnyeftegaznak? Mit adtak az osztrákoknak és olaszoknak, akik igényt tartanak a Déli Áramlatra?
Ángyán Páván
2014. július 29. 00:11
Leszarom a médiageciket. Negyedszázadon át vakerásztak, miközben kétmillió munkahely elszállt, mint a fing, a magyar lett a világ legbetegebb, legboldogtalanabb, legalkoholistább népe. Ki nem szarja le a Pénteki Pálokat meg a többi bérsakált?
Ángyán Páván
2014. július 29. 00:05
Na és ki az a Szombati Pál?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!