Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Megeshet, hogy fél évet sem ér meg az RMDSZ legújabb kormányzati szerepvállalása.
„Megeshet, hogy fél évet sem ér meg az RMDSZ legújabb kormányzati szerepvállalása. A párt elnöke, Kelemen Hunor ugyanis eléggé fura helyzetbe került: egy nemzetközi perben egyszerre lett al- és felperes.
A helyzet nem túl bonyolult: az RMDSZ és az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) közösen kidolgozott egy Minority SafePack nevű európai polgári kezdeményezést, amely a kisebbségvédelmet érintő témákban szorgalmaz uniós szintű jogalkotást, de az Európai Bizottság (EB) elutasította a kisebbségi kezdeményezés bejegyzését. Ezt a párt és a FUEN megtámadta a luxemburgi bíróságon, ám a múlt héten a román külügy is belépését kérte az ügybe az Európai Bizottság oldalán. Kelemen Hunor pedig művelődési miniszterként és miniszterelnök-helyettesként tagja a román kormánynak, így mindkét oldalon érintett az ügyben. Korábban egyébként Szlovákia az Európai Bizottság oldalán, Magyarország a kisebbségi kezdeményezők oldalán kérte belépését a perbe.
Az RMDSZ vezetője most Victor Ponta román miniszterelnök magyarázatát várja az ügyben, és arra kérte a kormányt, amelynek tagja és második embere, hogy vonja vissza a folyamodványt. Titus Corlatean külügyminiszter viszont arról beszélt, bármilyen visszalépés ebben a kérdésben az ő lemondását eredményezi. A magyar politikus szerint számára vállalhatatlan, hogy felperes és alperes is legyen ugyanabban az ügyben.”