Mértékadó brit lap: Zelenszkijnek valószínűleg meg kell alkudnia Putyinnal – és ezt már ő is tudja
Nem csak nekünk tűnt fel, tényleg egyre kevésbé harcias Zelenszkij retorikája.
Putyin és Medvegyev is úgy írja le a szigorúan gazdasági alapokra épülő integrációt, mint a Szovjetunió legjobb értékeire felépülő együttműködést.
„Az unió 2015. január 1-jén lép hatályba, miután a három alapító tagállam- Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán- parlamentje ratifikálta a szerződést. Hasonló alapokra épül, mint az Európai Unió, vagyis a tőke, áru, munkaerő és szolgáltatás szabad áramlására, valamint a főbb gazdasági szektorok szakpolitikai koordinációjára.
Hasonlóan magas rangú orosz vezetőkhöz, Putyin és Medvegyev is úgy írja le a szigorúan gazdasági alapokra épülő integrációt, mint a Szovjetunió legjobb értékeire felépülő együttműködést. A nemzetközi közvélemény egy része egyenesen a Szovjetunió restaurálásától tart, ugyanakkor az is látható, hogy működésében több elemet a rivális Európai Uniótól emel be- mint a jövőben felállítandó Eurázsiai Bizottság szerepköre.
Kirgizisztán, Örményország, Tádzsikisztán és Üzbegisztán a felvételüket kezdeményezték az integrációba, amellyel a 170 milliós lélekszámú és 2,7 trillió dollár GDP-vel bíró blokk gazdaságilag és geostratégiailag tovább erősödne.
Ezzel az unióval Oroszország ezentúl két oldalról is biztosítva lesz: a másik pillért a már említett, és mára BRICS nevet viselő gazdasági együttműködés alkotja. Nem lehet ugyanakkor kijelenteni, hogy újra egy Oroszország vezetésű blokk tudná uralni az ázsiai régiót, ugyanis Kína legalább hasonló ambiciózus terveket sző. Azonban ha sikerül az uniót bővíteni, akkor egy alternatívát lehet kiépíteni az Európai Unióval szemben, erősebb gazdasági érdekérvényesítéssel és kiterjedtebb kapcsolati hálóval.”