Európai béreket?

2014. június 12. 11:59

Azon nem csodálkozott senki, hogy mondjuk 1999-ben Éva jóval kevesebb sört tud venni a fizujából, mint Hans, mint ahogy igazából azon sem csodálkozunk, hogy ma is kevesebbre futja neki.

2014. június 12. 11:59
B. F.
Kettős Mérce

Azon nem csodálkozott senki, hogy mondjuk 1999-ben Éva jóval kevesebb sört tud venni a fizujából, mint Hans, mint ahogy igazából azon sem csodálkozunk, hogy ma is kevesebbre futja neki. Nem lepődünk meg, hiszen meginni csak a megtermelt sört lehet és valami dereng a számunkra a termelékenység közgazdasági fogalmáról. Nyilvánvaló, hogy a hazai termelékenység nem érte el anno és nem éri el ma sem a nyugat-európai termelékenységi szintet, senki sem vitatkozik azzal a közhelyes közgazdasági megállapítással, hogy majd akkor lehet sokat fogyasztani, ha sokat is termelünk. A kérdés ellenben az, hogy ha Évánk a termelésben mutat némi felzárkózást német kollégájához, akkor a reáljövedelme (a megvásárolható sör mennyisége) is mutatja-e ugyanezt a felzárkózást? Mi azt érezzük, hogy sokkal többet termelünk – mondjuk 1999-hez képest –, de nem tudunk annyival többet fogyasztani… Ezt kéne valahogy tisztába tenni! Erre kéne, hogy jöjjenek a közgazdászok ábrákkal, táblázatokkal, hogy „Nézzétek a zöld vonalat, Gyerekek, ennyivel termeltek többet és ez a piros, ez meg azt mutatja, hogy hogyan alakult a fogyasztási képességeket (reálbéretek, reáljövedelmetek, stb.) Látjátok, hogy a) jobban nőtt a fogyasztási képességetek, mint a termelékenységetek, b) a termelési képességetekkel együtt növekedett a fogyasztási képességetek is, c) a reáljövedelmetek kisebb mértékben nőtt, mint a termelékenységetek.

Idegesek vagyunk, izgulunk… Már majdnem mindegy is, hogy mi a helyes válasz, csak mondja már meg végre valaki! Ám a közgazdászok bonyolult lelkek, ebből adódóan maszatolnak néha. Azt mondják, hogy a termelékenységet nagyon nehéz mérni, nemzetgazdasági szinten lehetetlen (max becsülni tudják), meg eleve makrostatisztikailag minden problémás, mi a mérhető termelés és mi a valós, stb., A bérek, keresetek, jövedelmek számbavétel, nahát az meg maga a rémálom…”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2014. június 12. 16:40
"Nyilvánvaló, hogy a hazai termelékenység nem érte el anno és nem éri el ma sem a nyugat-európai termelékenységi szintet" Aztán ugyan mitől? Mitől lenne kisebb egy német autógyár termelékenysége Magyarországon, mint Németországban? Ugyanakkora a termelékenység, csak a magyar állampolgár dolgozóikat messze nem fizetik meg annyira, mint a német állampolgár dolgozóikat, azaz faji alapon fizetnek, s így sokkal több a profitjuk, ha Magyarországon gyártanak. Kamu duma ez a kisebb termelékenység. Ugyanazok a cégek foglalkoztatnak Magyarországon is, mint nyugat-Európában. Mitől lenne termelékenyebb egy árufeltöltő Londonban, mint Budapesten? Vagy egy fodrász? Ráadásul itt Magyarországon a munkáltatókra nézve kedvezőbb a munka törvénykönyve, mint nyugat-Európában azaz itt még jobban ki tudják használni a cégek a dolgozóikat.
gross
2014. június 12. 13:20
"a termelékenységet nagyon nehéz mérni, nemzetgazdasági szinten lehetetlen (max becsülni tudják)" Nincs ilyen dichotómia. Talán minden gazdasági változót becsülnek, egyiket sem lehet közvetlenül és/vagy teljeskörűen mérni. És akkor még bele sem mentünk abba, hogy maga a mérési folyamat is véletlen hibákkal terhes lehet, ahogy azt a fizikusok nagyok jól tudják.
csuka
2014. június 12. 12:43
"Ugyanis azért kap Éva hatodannyi fizetést ugyanannál a cégnél, mint Hans, mert a multinak, ez az érdeke." --- Ha nem lennének agyoadóztatva a magyar cégek, mindjárt többet kapna Éva is a multiktól, mert akkor az lenne a multi érdeke. A multi érdekét vésősoron a magyar(?) politikai elit(?) közvetíti, az önti gyakorlati formába. Csak akkor lehetne változás, ha ezt az álszent hazaáruló bandát kikapcsolnánk.
barang
2014. június 12. 12:14
bakter nem olyan nehez ez: a magyar termeleknyseg kb fele az nyeunak, a berek meg a negyede: tehat berduplazas alapbol. es akkor varatlan csoda fog törtenni kedves BF: hirtelen megugrik majd az elmaradott mucsalyi magyar kkv -ek termelekenysege is, mert a fodrasz es ketszer annyit kerhet el ugyanannyi meloert, igy aztan tovabbi beremeles lenne elvarhato, hogy aztn az egesz bealljon vhol 80%on, ahol realisan lehetünk. csakhogy: a nyi cegek jelentös resze azonnal behalna, ha a keus kollegaknak ugyanazt fizetnek mint otthon. ami mas szavakkal azt jelenti, hogy a nyues szakik bere fenntarthatatlan a keus csorok nelkül. ennek a jelensegnek neve is volt marxnal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!