Európa jobbra fordul?
A Politico májusi cikke szemléletesen ábrázolta azon uniós államokat, melyekben előre tört, vagy hatalmon van a jobboldal.
A legutóbbi választásokon nem volt olyan párt az Európai Unióban, amelyet a Fidesznél nagyobb mértékben segített volna plusz mandátumokhoz a választási szisztéma.
„Az biztos, hogy ha a legutóbbi (alsóházi) parlamenti választásokat nézzük az Európai Unió tagállamaiban, akkor a teljes aránytalanságot tekintve az új rendszerben megtartott magyar választás produkálta az egyik legaránytalanabb eredményt. (A bolgár adat 4 százalékos bejutási küszöböt el nem érő pártok kiugróan magas szavazataránya miatt előz meg minket.)
Ami igazán érdekes, hogy a legutóbbi választásokon nem volt olyan párt az Európai Unióban, amelyet a Fidesznél nagyobb mértékben segített volna plusz mandátumokhoz a választási szisztéma. Ehhez hasonló mértékű felülreprezentáltságnak csak az olasz demokraták örvendhet.
Az olasz politikai régóta szenved a pártrendszer széttöredezettségétől, a zsaroló és a kormányokat rendbe megbuktató kis pártoktól. Mindezen előzmények után akár méltányolható is lenne az a 2005-ben Berlusconi által áterőltetett törvény, amelynek értelmében a legtöbb szavazatot szerzett koalíció vagy párt automatikusan megkapja a képviselői helyek legalább 54 százalékát. (Ehhez hasonló rendszer működik Görögországban, ahol a győztes automatikusan kap még plusz 50 mandátumot.) A kormányválságról kormányválságra bukdácsoló Olaszországban volt nyomós alkotmányos érv a győzteseket kormányzati többséghez segítő rendszer bevezetése mellett, az olasz alkotmánybíróságnak mégis volt bátorsága idén januárban megsemmisíteni ezt az intézményt, mert az súlyosan sértette a szavazatok egyenlőségének elvét. A következő választáson már új, a bal és jobboldali pártszövetségek által közösen elfogadott szabályok szerint szavaznak az olaszok.
A magyar alkotmánybíróság azonban nem volt ilyen bátor és utasította a győztes egyéni jelöltek után is járó töredékszavazatokat támadó indítványunkat. Pedig nálunk igazán nincs veszélyben a stabil kormányzás. Legfeljebb a Fidesz-kétharmad.
Így maradhat a Fidesz Európa-bajnok. A saját maga által kialakított versenyszámban.”