Igazából tudtam, hogy váltanom kellene országot
Ehelyett ott rohadtam szinte minden magyar tévécsatornánál.
Kim Lane Scheppele számításába súlyos hiba csúszott. Független változónak nem a választójoggal rendelkezők számát (tehát a körzetméretet ténylegesen leíró értéket), hanem a leadott szavazatok számát vette.
„Kim Lane Scheppele újra posztolt Paul Krugman blogjában. Sokat ismételt és érdektelen állításai között felbukkant egy érdekes számítás is: az állítólagos gerrymandering (azaz szándékosan egyoldalúan előnyösre rajzolt választási körzethatárok) egyik vélt bizonyítékát, a »balos« körzetek relatív nagyobb méretét próbálta »tudományos eszközökkel« az április 6-i eredményekből levezetni. Ennek eredményeként szoros összefüggést vélt felfedezni a körzetméret és az LMP-Kormányváltók kombinált eredménye között.
Számításába azonban súlyos hiba csúszott. Független változónak nem a választójoggal rendelkezők számát (tehát a körzetméretet ténylegesen leíró értéket), hanem a leadott szavazatok számát vette, ezzel nem a méret és a »balosság« összefüggését, hanem a választói aktivitás és a baloldal jó szereplésének korábban is ismert összefüggését bizonyította. Maradjunk abban, hogy társadalomtudós létére meglepően nagyot tévedett. Amikor saját számításaimban a KLS által használt független változót néztem, nekem is kijött a 37%-os korreláció, tehát a módszerünkben, a felhasznált adatokban nincs különbség.
Összességében hálás vagyok Scheppele asszonynak, amiért a gyanús eredményeit látva hozzáfogtam az ellenőrző számításokhoz. A valóban helyes független változókkal betöltve ugyanis semmiféle érdemi korreláció nem mutatható ki (kb. 2%) a körzetméret és a baloldal szereplése között, ezzel lényegében a korábbi, ilyen irányú spekulációk cáfolhatóak.”